fot. wikipedia

Od poniedziałku zostaje wznowiony nabór wniosków do programu „Czyste Powietrze”

Od poniedziałku ponownie rusza nabór wniosków do rządowego programu „Czyste Powietrze”. Będzie można składać wnioski o dotacje lub preferencyjną pożyczkę na termomodernizacje domu oraz wymianę starego kotła – tzw. kopciucha. Zachętą do inwestycji jest również nowa ulga podatkowa, tzw. ulga termomodernizacyjna.

W Polsce jest ponad 4 miliony domów jednorodzinnych, które są niewłaściwie lub w ogóle nieocieplone. Równocześnie są ogrzewane starymi i nieefektywnymi kotłami, które emitują dużo zanieczyszczeń – wyjaśnia dr inż. Bogdan Sedler.

– To jest rzecz podstawowa: ocieplić budynki, czyli zmniejszyć zużycie ciepła do celów grzewczych i wymienić kotły na nowe – mówi dr inż. Bogdan Sedler.

Termomodernizacja może zredukować koszty ogrzewania nawet o 40 proc., równocześnie ograniczając tzw. niską emisje – wskazuje doradca prezydenta ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek.

– Dlatego tutaj poprawa oszczędności energii, efektywności energii w gospodarstwach domowych, w domkach jednorodzinnych na pewno tę sytuację poprawi, ale na przestrzeni dłuższego czasu – zaznacza Paweł Sałek.

Rządowy program „Czyste Powietrze” zaplanowano na 10 lat. Na jego realizację rząd chce wydać ponad 103 miliardy złotych. Środki – jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki – mają trafić do niezamożnych obywateli.

– Chcemy zlikwidować to ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Gospodarstwa domowe, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 600 zł miesięcznie, mogą liczyć na wsparcie do 90 proc. kosztów inwestycji związanej z ociepleniem domu i wymianą źródła ciepła na efektywne i ekologiczne. Na tzw. wkład własny i dodatkowe koszty można z kolei otrzymać preferencyjną pożyczkę, nawet na 15 lat – mówi prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej Kazimierz Kujda.

– Pożyczka jest w każdej chwili uzupełnieniem do dotacji – wyjaśnia Kazimierz Kujda.

Równocześnie dotacje nie są opodatkowane – przypomina minister środowiska Henryk Kowalczyk.

– Nie wlicza się ta dotacja w przychód, który wykazujemy w podatku PIT – wskazuje Henryk Kowalczyk. 

Z kolei wszystkie koszty, które beneficjent poniesie na inwestycje, będzie mógł odliczyć od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota w ciągu trzech lat to 53 tysiące złotych. W przyjmowaniu wniosków była kilkutygodniowa przerwa.

– Ta przerwa techniczna była spowodowana tym, że trzeba było poprawić formularz wniosków, instrukcje wypełniania wniosku, a przede wszystkim dostosować system informatyczny – tłumaczy Kazimierz Kujda.

Nowy nabór wniosków ruszy już w poniedziałek. Do końca 2018 złożono ich ponad 25 tysięcy. Podpisano 100 umów, w ramach których beneficjenci otrzymają milion złotych dofinansowania.

– Na portalu beneficjenta jest zarejestrowanych około 100 tysięcy potencjalnych właścicieli domów jednorodzinnych i liczymy na to, że wnioski będą dalej składane – podkreśla Kazimierz Kujda.

Program „Czyste Powietrze” jest bardzo potrzebny – mówi dr inż. Aureliusz Miklaszewski.

– Pierwszy raz mamy w Polsce kompleksowy program ujmujący całość zagadnień, nie tylko samą wymianę źródła, nie tylko dopłaty do jakieś kosmetycznej zmiany – wyjaśnia dr inż. Aureliusz Miklaszewski.

Wnioski można składać w wojewódzkich oddziałach Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj