fot. gov.pl

Kolejne gminy przystąpiły do rządowego programu Czyste Powietrze

Kolejne gminy w województwie podlaskim przystąpiły do rządowego programu Czyste Powietrze. Mieszkańcy regionu mogą szybciej i sprawniej wymieniać piece grzewcze na nowe, mniej szkodliwe dla środowiska.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał umowę z kolejnymi gminami. Jak podkreślał obecny na konferencji wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, współpraca z samorządami pozwoli szybciej i sprawniej wprowadzać program.

– Zaprosiliśmy samorządy, żeby wzięły w tym udział, żeby uczestniczyły w informowaniu społeczeństwa, przyjmowaniu wniosków, wstępnym weryfikowaniu tych wniosków. Przekazywaniu ich do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tak będzie szybciej i wygodniej dla mieszkańców – mówił wiceminister SWiA.

W lipcu tego roku do współpracy dołączyło 13 gmin. Dziś jest ich już znacznie więcej – zaznaczał Jarosław Zieliński.

– Już ponad 20 miast i gmin z województwa podlaskiego zdecydowało się na udział w tym programie. Zapraszamy i zachęcamy pozostałe samorządy, bo to jest działanie na rzecz mieszkańców każdej gminy czy każdego miasta – podkreślił.

Do tej pory mieszkańcy mniejszych miast, którzy starali się o dofinansowanie na wymianę pieców czy ogrzanie domów musieli pokonać wiele trudności. Teraz po informacje i złożenie wniosku mogą zwracać się bezpośrednio do swoich gmin.

– Chodzi o to, żeby było bliżej, szybciej i sprawniej. Ten program jest bardzo ważny, bo będzie powodował, że będziemy mieli czystsze powietrze – my, ale także nasi następcy, nasze dzieci i wnuki – powiedział Jarosław Zieliński.

Program Czyste Powietrze działa od września ubiegłego roku, a liczba beneficjentów w całej Polsce wciąż wzrasta.

TV Trwam News

drukuj