Od dziś można składać wnioski o wyższe dotacje w ramach programu „Czyste powietrze”

Od dziś można składać wnioski o wyższe dotacje w ramach programu „Czyste powietrze”. Na termomodernizację domu czy wymianę pieca osoby najmniej zarabiające mogą otrzymać do 37 tys. zł.

Podwyższone wsparcie finansowe jest skierowane do rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 1 tys. 400 zł. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego kwota nie może być wyższa niż 1 tys. 960 zł.

Wyższe dotacje to efekt zmiany przepisów m.in. ustawy – Prawo ochrony środowiska, wprowadzonej ustawą o biokomponentach i biopaliwach.

Rzecznik resortów środowiska i klimatu, Aleksander Brzózka, wskazał, że resort rozważa kolejne uproszczenia w programie „Czyste powietrze”.

– Od 15 maja tego roku działa uproszczona wersja tego programu. Mamy uproszczony wniosek i czas oczekiwania na weryfikację tego wniosku, tak aby zwiększyć efektywność programu. Oczywiście jesteśmy gotowi na dalsze rozmowy, które mają w przyszłości usprawnić funkcjonowanie tego programu, aby był jeszcze bardziej efektywny i dostosowany do potrzeb beneficjentów – powiedział Aleksander Brzózka.

Aby móc skorzystać z podwyższonego dofinansowania, należy pobrać z gminy zaświadczenie o miesięcznych dochodach na jednego członka rodziny.

Komplet dokumentów trzeba złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska lub za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program „Czyste powietrze” działa od września 2018 r.

RIRM/TV Trwam News

drukuj