fot. pixabay.com

Zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”

Od 3 stycznia 2023 roku wejdą w życie zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”, w ramach którego można uzyskać dotację na wymianę kopciucha i termomodernizację domu jednorodzinnego. Rząd przekonuje, że program ma pomóc Polakom w obniżeniu kosztów ogrzewania.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  urealnia warunki skorzystania z programu „Czyste Powietrze” i zwiększa dotacje. W najwyższym poziomie dofinansowania beneficjent będzie mógł liczyć nawet na 136 tys. 200 zł dotacji. Warunkiem jest spełnienie kryteriów dochodowych.

– To 1 090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym – powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W najwyższym poziomie dofinansowania beneficjent może liczyć również na prefinansowanie. Dostępne są też preferencyjne kredyty w ramach programu. Zmienia się podejście Funduszu do kolejności realizacji inwestycji. Przed wymianą kopciucha, będzie można przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku – zaznaczył Paweł Mirowski.

– Dofinansowanie można uzyskać tak jak do tej pory na wymianę źródła ciepła, ale (co przede wszystkim istotne w obecnej sytuacji) także na  docieplenia budynku. Będziemy oszczędzali na energii, którą będziemy wykorzystywali do jego ogrzewania – wyjaśnił wiceprezes NFOŚiGW.

Osoby, które już uzyskały środki na pozbycie się kopciucha, będą mogły złożyć drugi wniosek o dotację na termomodernizację domu. Szczegółowe informacje na temat programu można uzyskać w 16 Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podkreślił Kazimierz Koprowski, prezes zarządu funduszu w Krakowie.

Do tego służymy swoją poradą poprzez infolinię zarówno WFOŚiGW, jak i NFOŚiGW. Świadczymy pomoc indywidualnie. (…) Liczymy, że te ułatwienia, które wejdą w życie od 3 stycznia 2023 roku, dodatkowo przyspieszą rozpatrywanie wniosków, ale dodatkowo również realizację wypłat – zaznaczył Kazimierz Koprowski.

W większości gmin w całej Polsce funkcjonują punkty informacyjne programu „Czyste Powietrze”  To duże wsparcie dla naszych mieszkańców – mówiła Renata Siembab, burmistrz Przecławia.

– Od tego jesteśmy jako gmina, żeby być bliżej mieszkańców, realizować zadanie i pomagać. Wniosek nie jest skomplikowany, ale jest jakiś trud, żeby go wypełnić – powiedziała Renata Siembab.

Z pomocy takiego punktu skorzystała Pani Barbara z Dobrynina.

– W tym momencie mamy piec gazowy i ociepliliśmy dom, w którym mieszkamy. (…) Nie żałujemy i jesteśmy zadowoleni – wskazała mieszkanka Dobrynin.

Pani Izabela z Siedlec przeprowadziła dzięki dotacji gruntowną termomodernizację starego domu oraz wymianę źródła ciepła.

– Widzę zaoszczędzone pieniądze – powiedziała beneficjentka programu „Czyste Powietrze”.

Coraz więcej Polaków decyduje się w ramach programu na nowoczesne pompy ciepła – przyznał instalator klimatyzacji i pomp ciepła, Michał Cisło.

– Jeżeli przeprowadzimy termomodernizację budynku, zainstalujemy panele fotowoltaiczne oraz wentylację z odzyskiem ciepła, to pompa ciepła zagwarantuje nam niskie koszty ogrzewania. Będzie też wygodna w obsłudze – podkreślił Michał Cisło.

W nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” będzie można uzyskać dotację na kocioł na biomasę, nawet jeśli budynek jest podłączony do sieci gazowej. Wcześniej nie było to możliwe. Wdrażanie programu „Czyste Powietrze” ma też pozytywny wpływ na zdrowie Polaków – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Zanieczyszczenia powodują m.in. poważne choroby układu oddechowego.

– To ok. 17 tysięcy niepotrzebnych zgonów każdego roku. To jest małe miasto, które umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza – zaznaczył wiceminister Waldemar Kraska.

W całej Polsce wciąż do wymiany jest ponad dwa miliony kopciuchów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl