fot. https://czystepowietrze.gov.pl

Zmiany w programie „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” czekają zmiany. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął uchwałę zaostrzającą kryteria przyznawania dotacji do pomp ciepła.

Program „Czyste powietrze” powstał w trosce o ochronę środowiska. Zakłada dopłaty do docieplania domów jednorodzinnych i wymiany starych pieców, by w ten sposób walczyć ze smogiem, zwłaszcza w większych miastach. Teraz program czekają zmiany. Chodzi o pompy ciepła. Producenci urządzeń grzewczych alarmowali już wcześniej, że brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadzi do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami pochodzącymi m.in. z Chin.

– Na początku 2023 r. rozpoznano nieuczciwe działania chińskich producentów i zawyżanie danych wydajnościowych pomp ciepła, co wstrzymało rozwój branży w Polsce – zwrócił uwagę Paweł Matusiak, konsultant Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Dlatego wprowadzono zmiany. Do tej pory wystarczyło jedynie przedstawienie deklaracji producenta dotyczącej efektywności pompy ciepła bez potwierdzenia certyfikatem. Dziś mamy listę zielonych urządzeń i materiałów, na które otrzymamy dotacje. Obecnie trwa implementacja uchwalonej zmiany.

https://twitter.com/WymienKopciucha/status/1762566454212268397

„Po zakończeniu prac implementacyjnych […] Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, prowadzący listę ZUM, prześle do wszystkich podmiotów, których urządzenia są obecnie na liście ZUM informację o zmianie regulaminu oraz nowych wymogach […]” – przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z programu „Czyste powietrze” warto skorzystać, bo dane dotyczące pieców bezklasowych, tak zwanych „kopciuchów”, są zatrważające. Tylko w krakowskich gminach jest ich prawie 12 tysięcy, a od 1 maja, zgodnie z małopolską uchwałą antysmogową, takie kotły nie będą mogły być używane.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl