fot. flickr.com

Program „Czyste powietrze” nabiera tempa

Rządowy program „Czyste powietrze” nabiera tempa. O dofinansowanie wymiany ogrzewania wpłynęło już ponad dziewięćset tysięcy wniosków.

Listopad rozpoczął się od znacznych spadków temperatur. Zima zbliża się małymi krokami. A co za tym idzie – wzrośnie stopień zanieczyszczonego powietrza.

– Głównym źródłem zanieczyszczeń były w dużym stopniu indywidualne paleniska węglowe, czyli ten sektor komunalno-bytowy – wskazał Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Indywidualne paleniska wytwarzają aż 50. proc. zanieczyszczeń w mieście. Ogrzewanie węglem jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również uciążliwe. Można starać się o dofinansowanie sięgające nawet 90-ciu proc. kosztów. Już ponad 92 tys. osób złożyło wniosek w tej sprawie w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

– Z czego 58 tys. wniosków posiada już uchwałę zarządu, decyzję; mogą już przystępować do prac. Jest to kwota na ponad 1 mld 100 mln zł – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Rząd liczy, że do końca roku liczba wniosków o dofinansowanie na wymianę pieców wzrośnie do 100 tys.

– Ten program, tak jak mówiliśmy, rozkręca się. Co tydzień jest to około 2 tys. wniosków – zaznaczył szef resortu.

Obecnie program „Czyste powietrze” realizowany jest ze środków krajowych. Istnieje jednak szansa, że za 2 lata będzie finansowany z nowego, unijnego budżetu.

– Ku temu zmierzają negocjacje i nasze propozycje wykorzystania środków europejskich na ochronę środowiska, właśnie na program czyste powietrze – powiedział minister.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu można składać do 2029 roku, a cały program będzie realizowany przez dwanaście lat.

TV Trwam News

drukuj