[TYLKO U NAS] A. Paluch: Projekt „Czyste Powietrze” może wyraźnie poprawić stan powietrza

Jest to szansa na to, że po kilku latach wdrażania projektu „Czyste Powietrze” odczujemy wyraźną poprawę stanu powietrza. Nie będzie ono nas zatruwało i przyprawiało o rozliczne choroby – powiedziała w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Paluch.

Od 21 stycznia rusza nowy nabór w programie „Czyste Powietrze”. Zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wyjaśniła, że jego celem jest „zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza i termomodernizacja budynków mieszkalnych, stanowiących własność osób indywidualnych”.

– Program dotyczy tego, żeby wymienić stare źródła ciepła, czyli piece i kotły na paliwa stałe, na nowe źródła ciepła, które spełniają wymagania programu, czyli kotły piątej klasy lub standard ekoprojekt, żeby móc „docieplić” budynek, tzn. przegrody i ściany zewnętrzne albo wewnętrzne, które oddzielają część ogrzewaną od nieogrzewanej; żeby można było wymienić stolarkę drzwiową lub okienną, albo też zainstalować odnawialne źródła energii – kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – powiedziała.

Poseł Anna Paluch zaznaczyła, że „budynek stermomodernizowany, docieplony pozwala zaoszczędzić nawet 30 – 40 proc. wydatków na ogrzewanie, więc to jest ważna rzecz”.

– Jest to szansa na to, że po kilku latach wdrażania tego projektu odczujemy wyraźną poprawę stanu powietrza. Nie będzie ono nas zatruwało i przyprawiało o rozliczne choroby – wskazała.

Wszelkie informacje na temat programu „Czyste Powietrze” znajdują się [w tym miejscu]. Aby wziąć w nim udział, należy udać się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak jednak zauważyła poseł Prawa i Sprawiedliwości „w niektórych województwach fundusz utworzył agendy, gdzie można uzyskać informacje”.

– Minimalna kwota kwalifikowanych wydatków wynosi 7 tys., a maksymalna – 53 tys. na prywatny budynek jednorodzinny. Od tej wartości wydatków liczy się poziom dofinansowania. (…) Osoby o najmniejszych dochodach (ok 600 zł – red.) mogą otrzymać nawet 90 proc. z dotacji na prace, które sobie zaplanują. Kiedy dochód na osobę wzrasta o 200 zł, wtedy o 10 proc. spada dofinansowanie, czyli przy 800 zł na osobę to jest dofinansowanie rzędu 80 procent. Ostatni przedział, dla osób zarabiających powyżej 1600 zł na osobę w gospodarstwie domowym to jest 30 procent. Bardzo serdecznie zachęcam do aplikowania do programu, bo to służy do ochrony naszego zdrowia i oszczędności energii – powiedziała zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Cała rozmowa z poseł Anną Paluch dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj