fot. https://tropemwilczym.org/

Uczniowie biorą udział w XII Biegu „Wilczym tropem”

Uczniowie z około 450 szkół w całej Polsce biorą dziś udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”. Wydarzenie, stanowiące część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętnia członków polskiej antykomunistycznej partyzantki niepodległościowej.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem” odbywa się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na pierwszego marca. W tym dniu w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie strzałem w tył głowy zostali straceni przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – prezes WiN, ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”, i sześciu jego najbliższych współpracowników.

Rzecznik Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”, Barbara Konarska, wyjaśniła, że uczniowie biorący udział w tym wydarzeniu chcą upamiętnić w ten sposób bohaterów walki o niepodległość.

– Przez bieg oddają hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę, czyli mają świadomość, że są beneficjentami ofiary, którą ponieśli Żołnierze Wyklęci. Te biegi są organizowane przez uczniów z pomocą nauczycieli. Towarzyszą temu lekcje historii. Kto mógł, zaprosił jeszcze świadków historii. Towarzyszą temu też różne wystawy. To, co jest budujące, to to, że uczniowie szkół biegną już od kilku lat. Kiedy pytamy ich, dlaczego pobiegli, mówią, że dla nich pamięć jest ważna, że chcą znać swoją historię – mówiła Barbara Konarska.

Główny XII Bieg „Wilczym tropem” zaplanowano na niedzielę. Ma się on odbywać w ponad trzystu miejscach w Polsce i na świecie, a do uczestnictwa w tych symbolicznych zawodach zapisało się sto tysięcy osób. W tym roku uczestnicy biegu będą mieli na koszulkach nadrukowane twarze powstańców warszawskich.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl