fot. flickr.com

KE potwierdziła, że Polska dołączy do Prokuratury Europejskiej

Polska będzie częścią Prokuratury Europejskiej, co zostało potwierdzone przez Komisję Europejską. Unijna instytucja prowadzi sprawy związane m.in. z nadużyciami finansowymi, korupcją i praniem brudnych pieniędzy.

Rząd Zjednoczonej Prawicy nie zgadzał się na włączenie Polski w struktury Prokuratury Europejskiej, jednak pod koniec ubiegłego roku władzę objęła koalicja skupiona wokół Donalda Tuska i przyjęła ona wniosek ministra sprawiedliwości, Adama Bodnara, o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej. Była to jedna z jego pierwszych decyzji.

Były wiceminister sprawiedliwości, poseł Michał Woś z Suwerennej Polski, uważa, że jest to działanie niepotrzebne i czysto polityczne. Polityk zaznaczył, że przystąpienie do tego unijnego organu ogranicza suwerenność i może zagrażać wolności słowa w naszym kraju. Polska w zwalczaniu korupcji radzi sobie świetnie bez udziału Prokuratury Europejskiej.

– W zwalczaniu mafii vatowskich polska prokuratura jest najskuteczniejsza w całej Europie, a co do środków europejskich, jesteśmy wręcz chwaleni pod względem zdolności do ich wydawania i skuteczności ich rozliczania. W związku z tym to, że teraz Polska przystępuje do Prokuratury Europejskiej, to jest wyłącznie działanie polityczne, to jest czynienie zadość oczekiwaniom eurokratów dotyczących wzmocnionej integracji i to jest kolejny krok do budowy państwa europejskiego. Na gruzach suwerennych państw narodowych ma powstać państwo europejskie. Ta prokuratura działa pod pretekstem ścigania drobnego wycinka przestępstw, a już (władze unijne – radiomaryja.pl) zapowiadają, że ma ścigać m.in. mowę nienawiści. Chcą tłamsić konserwatywne myślenie i konserwatywną część społeczeństwa – mówił Michał Woś.

Do tej pory oprócz Polski do Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 kraje Wspólnoty. Nie zrobiły tego Szwecja, Węgry, Irlandia oraz Dania.

Unijny organ będzie mógł rozpocząć działalność i dochodzenia w naszym kraju 20 dni po mianowaniu Prokuratora Europejskiego z Polski przez Radę Unii Europejskiej.

Prokuratura Europejska będzie prowadziła dochodzenia dotyczące przestępstw naruszających interesy finansowe Unii popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl