fot. PAP/Radek Pietruszka

Polska będzie dysponować systemem dowodzenia IBCS

Eksperci wojskowi podkreślają, że Polska będzie drugim krajem po USA, który będzie dysponował systemem dowodzenia IBCS. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej podpisał wczoraj umowę na dostawę zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS dla II fazy programów Wisła i Narew. Jej wartość to ok. 2 mld 530 mln dolarów netto.

Na duże znaczenie tej umowy wskazuje płk prof. Mieczysław Struś.

Posiadanie przez Polskę systemu IBCS spowoduje, że Polska armia będzie drugim krajem na świecie z najnowocześniejszym amerykańskim systemem, który skrótowo umożliwia dowolnemu radarowi przesyłanie danych do najbliższego środka ogniowego celem zniszczenia środków napadu powietrznego, w tym rakiet manewrujących, balistycznych krótkiego  pośredniego zasięgu metodą uderz i zniszcz – dodał.

System dowodzenia IBCS będzie wykorzystywany na potrzeby sześciu baterii wyrzutni Patriot i 23 zestawów krótkiego zasięgu Narew. Umowa, którą wczoraj podpisał wicepremier, minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, będzie realizowana do 2031 r. Pierwsze elementy systemu mają trafić do polskiej armii za dwa lata.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl