fot. PAP/Marcin Obara

Szef MON: Przesunięcie Leopardów na wschód oznaką zmiany strategii

Resort obrony sukcesywnie wdraża w życie nową strategię obronną Polski. Jednym z jej elementów jest przesunięcie czołgów Leopard na wschód. 

Pierwsza Warszawska Brygada Pancerna otrzymała czołgi Leopard. Wcześniej należały one do 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Wozy PT-91 przekazano zaś 15. Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku.

To element nowej strategii obronnej – podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Ma ona być gwarancją bezpieczeństwa dla Polski.

– Oto materializuje się na naszych oczach decyzja ściśle związana z zupełnie nowym spojrzeniem na strategię obronną Polski. My się nie mamy przygotowywać do odbijania straconego terenu, my mamy być przygotowani do tego, żeby granic Polski strzec, żeby wróg nie wtargnął na teren Polski – wskazał szef MON.

Obecnie zakończono formowanie pierwszego batalionu uzbrojonego w czołgi Leopard 2A5 i 2A4. Po przeniesieniu pierwszego batalionu czołgów Leopard rozpoczął się proces przenoszenia i przygotowywania kompanii kolejnego batalionu, który ma zostać rozlokowany na wschodnim brzegu Wisły.

TV Trwam News/RIRM

drukuj