fot. PAP/Jakub Borowski

Zacieśnienie współpracy obronnej Polski i Chorwacji

Polska i Chorwacja zamierzają pogłębić współpracę wojskową, może to być powołanie wspólnego oddziału – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który w niedzielę rozpoczął wizytę na Bałkanach.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej spotkał się ze swoim chorwackim odpowiednikiem Damirem Krsticzeviciem. Od bieżącego miesiąca oddział chorwackiego wojska będzie brał udział w batalionowej grupie bojowej w Polsce. Oznacza to wzmocnienie siły obronnej wschodniej flanki NATO.

– To dla nas niesłychanie ważne. Można powiedzieć, że wkład Chorwacji we wspólną obronę jest niesłychanie istotny. Już podczas naszych pierwszych rozmów narodziła się nowa inicjatywa, którą będziemy uszczegóławiali w najbliższych rozmowach podjęcia dalej idącej współpracy, być może wspólnego oddziału, czy innego sposobu umocnienia i pogłębienia współpracy ściśle wojskowej – wskazywał polski minister.

Wicepremier, minister obrony Chorwacji Damir Krsticzević poinformował, że chorwacki pododdział, który wejdzie w skład natowskiej batalionowej grupy bojowej zostanie rozmieszczony w Polsce w ciągu 15 dni i będzie liczył 80 żołnierzy.

– Jesteśmy świadomi, że obraz bezpieczeństwa w Europie się zmienił. Właśnie dlatego wzajemna wymiana doświadczeń i pomysłów jest dla nas bardzo ważna. Chcemy wspólnie działać w tym kierunku – zaznaczył chorwacki minister obrony.

Po przylocie do Chorwacji minister Antoni Macierewicz odwiedził także sanktuarium maryjne Marija Bistrica – miejsce 25. jubileuszowej pielgrzymki wojska i innych służb mundurowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj