fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz o napięciach w Palestynie: Bliski Wschód, który za prezydenta Donalda Trumpa był uspokojony, dzisiaj jest w przededniu nowej Intifady

Bliski Wschód, który za prezydenta Donalda Trumpa był uspokojony, bo jego polityka doprowadziła do bardzo dużego porozumienia między Arabami a Izraelem, dzisiaj jest w przededniu nowej Intifady. To angażuje Stany Zjednoczone w niesłychanie intensywny sposób i otwiera nowy front, zmieniając sytuację międzynarodową – powiedział poseł Antoni Macierewicz, były szef MON, w felietonie z cyklu „Głos Polski” w TV Trwam.

Antoni Macierewicz odniósł się do obecnej sytuacji geopolitycznej.

– Aspekt międzynarodowy wydaje się być bardzo dynamiczny, ale i grożący wzrostem konfliktu międzynarodowego w skali globalnej. Nie ma wątpliwości, że Stany Zjednoczone podjęły decyzję jednoznacznego ustosunkowania się do imperializmu rosyjskiego, ale także do sojuszu rosyjsko-chińskiego, który jest słusznie uznawany za olbrzymie zagrożenie. Zdecydowane stanowisko ekipy prezydenta Joe Bidena, które jest dla Rosji zaskoczeniem, wywołało bardzo agresywną kontrofensywę ze strony rosyjskiej. Musimy wskazać na konkretną kwestię, którą jest wzmożony atak na Ukrainę. Nagromadzenie kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy na granicy Rosji z Ukrainą, zagrożenie nowym atakiem i zwiększenie okupacji rosyjskiej postawiły USA w sytuacji niesłychanie alarmowej – wskazał były szef MON.

Kolejną sprawą jest atak hakerski na Colonial Pipeline, czyli na amerykańskie przedsiębiorstwo.

– To postawienie na nogi całej wschodniej części Stanów Zjednoczonych, czyli tej, która najbardziej sprzyja ewentualnym rozmowom z Rosją, sojuszowi z Niemcami i Francją, jest najbardziej prodemokratyczna oraz wspierająca prezydenta Joe Bidena. Ona znalazła się w olbrzymim zagrożeniu infrastrukturalnym poprzez wyłączenie zasilania energią, a zwłaszcza ropą naftową. Ten kryzys pokazuje, jak USA są wrażliwe na atak ze strony rosyjskiej – mówił felietonista.

Niebezpieczna sytuacja panuje także na Bliskim Wschodzie.

– Bliski Wschód, który za prezydenta Donalda Trumpa był uspokojony, bo jego polityka doprowadziła do bardzo dużego porozumienia między Arabami a Izraelem, dzisiaj jest w przededniu nowej Intifady. To angażuje Stany Zjednoczone w niesłychanie intensywny sposób i otwiera nowy front, zmieniając sytuację międzynarodową – powiedział Antoni Macierewicz.

Marszałek senior Sejmu odniósł się do unijnego Funduszu Odbudowy.

– Przy całych dyskusyjnych decyzjach, które zostały ostatnio podjęte, trzeba sobie zdawać sprawę, że perspektywa miliardowych finansów dla polskiej prowincji ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju Polski (…). Tam jest siła Polski. Stamtąd powinniśmy czerpać zasoby ludzkie, które będą tworzyły nową polską elitę niepodległościową i chrześcijańską – podsumował gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj