fot. PAP/EPA

Prezydent D. Trump wydał rozporządzenie uniemożliwiające migrantom wejście do USA od strony Meksyku

Prezydent Donald Trump wydał rozporządzenie uniemożliwiające migrantom wejście do Stanów Zjednoczonych od strony Meksyku. Projekt blokuje południową granicę kraju na 90 dni. Jego celem jest zatrzymanie nielegalnej imigracji. Zakaz nie dotyczy dzieci, które bez opieki dorosłych usiłują dostać się do Stanów Zjednoczonych.

Z punku widzenia włodarza największej potęgi na świecie takie działanie jest słuszne – mówi historyk dr Piotr Gawryszczak.

– Wielkie potęgi, w tym Imperium Rzymskie, upadły ze względu na migrację ludności, na wędrówki barbarzyńców, które zniszczyły Imperium Rzymskie. Wiele potęg upadało ze względu na tego typu migracje i działania sił zewnętrznych. W związku z tym obawa prezydenta Stanów Zjednoczonych o własny kraj jest jak najbardziej wskazana – zaznacza dr Piotr Gawryszczak.

Należy zastanowić się nad rozsądnymi sposobami pomocy ludziom zamieszkującym biedniejsze regiony świata – wskazuje historyk.

Prezydent Donald Trump zapowiedział też, że wkrótce podejmie stosowne kroki, aby odwołać tzw. prawo ziemi. Dzieciom urodzonym w Stanach Zjednoczonych przyznaje ono automatycznie amerykańskie obywatelstwo.

RIRM

drukuj