fot. https://pixabay.com

Amerykanie kontynuują pomoc dla Ukrainy. Ogłosili przekazanie sprzętu wartego 300 mln dolarów

Ukraina spodziewa się silnego uderzenia rosyjskich wojsk ze wschodu – mówi prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie wojskowe kontynuują Amerykanie, którzy ogłosili przekazanie Ukrainie sprzętu wartego 300 mln dolarów.

Według Ukrainy Władimir Putin nie ma już sił, aby atakować z wielu kierunków. Na antenie stacji CNN mówił o tym minister spraw zagranicznych, Dmytro Kułeba. Zaznaczył, że prezydent Rosji nigdy nie przyzna się do porażki. Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że armia agresora przegrupowuje się. Wycofywane są jednostki spod Kijowa i Czernihowa, co potwierdził prezydent kraju Wołodymyr Zełenski.

– Na wschodzie sytuacja pozostaje niezwykle trudna. Wojska rosyjskie przemieszczają się do Donbasu i w kierunku Charkowa. Szykują nowe uderzenia – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Wojnie towarzyszy katastrofa humanitarna. Rosjanie – jak alarmuje Ukraina – łamią ustalenia, wciąż blokując pomoc dla Mariupola. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, wskazał, że agresor cały czas może sięgnąć po broń chemiczną. Te obawy poważnie traktuje Biały Dom.

– Starając się pomóc naszym ukraińskim partnerom, rząd USA dostarcza rządowi Ukrainy sprzęt ratujący życie i materiały, które mogą zostać rozmieszczone w przypadku użycia przez Rosję broni chemicznej i biologicznej przeciwko Ukrainie – podkreśliła Jen Psaki, rzecznik Białego Domu.

Amerykanie wyrazili zadowolenie z decyzji o przekazaniu Ukrainie systemów obrony wybrzeża przez Wielką Brytanię i NATO. Jednocześnie ogłosili kolejną transzę wojskowej pomocy. Na Ukrainę trafi sprzęt warty 300 mln dolarów, w tym rakiety i drony – przekazał rzecznik Pentagonu.

„Ta decyzja podkreśla niezachwiane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wsparcia jej heroicznych wysiłków, by odeprzeć wojnę rozpoczętą z wyboru Rosji” –  podał John Kirby, rzecznik Pentagonu.

„New York Times” stwierdził, że Amerykanie będą pośredniczyć w przekazaniu Ukrainie czołgów z epoki sowieckiej. Gazeta powołuje się na przedstawiciela administracji USA. Nie ma informacji o liczbie maszyn i krajach ich pochodzenia. Ukraina używa czołgów T-72, które są na wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl