fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

W Powidzu powstaną magazyny środków bojowych

W Powidzu zainaugurowana została budowa magazynów środków bojowych. W uroczystości wzięli udział minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, oraz ambasador USA, Mark Brzezinski. Magazyny przeznaczone będą dla brygadowej grupy bojowej sił zbrojnych USA.

Strona amerykańska realizuje na terytorium Polski szereg przedsięwzięć w zakresie rozbudowy potencjału Sojuszniczych Sił Wzmocnienia. W Powidzu są to dwa zasadnicze projekty: kompleks magazynów sprzętu i ich utrzymania. To część pakietu sojuszniczego zatwierdzonego na szczycie w Walii.

Infrastruktura, która powstanie w Powidzu, umożliwi bardzo szybkie rozwinięcie dodatkowych zdolności bojowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. O znaczeniu inwestycji mówił dziś w Powidzu szef MON, Mariusz Błaszczak.

– Rozpoczęliśmy inwestycję, która już jest przygotowana, a zakończy się w kwietniu 2024 roku, a która polega na stworzeniu magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił USA. Nowe przedsięwzięcie jest w bardzo bliskim położeniu do inwestycji, która zakończy się w tym roku. Wcześniejszy plan polega na zbudowaniu kompleksu magazynowego dla urządzeń, bojowych maszyn oraz ich utrzymania.  To spowoduje możliwość wyposażenia brygadowej grupy bojowej w krótkim czasie – powiedział Mariusz Błaszczak.

Budowa magazynów środków bojowych jest współfinansowana przez Polskę, NATO i USA. Założeniem inwestycji jest umożliwienie szybkiego wyposażenia wojsk sojuszniczych w sprzęt bojowy w przypadku sytuacji kryzysowej.

W ramach zainaugurowanej dziś budowy powstanie 56 magazynów oraz budynków administracyjno–obsługowych. 5 magazynów przeznaczonych będzie dla strony polskiej, a 51 magazynów dla strony amerykańskiej. Przewidziano też możliwość dalszej rozbudowy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl