Płk Brzuszko: Litewsko-polsko-ukraińska brygada osiągnęła gotowość bojową

Litewsko-polsko-ukraińska brygada  osiągnęła gotowość bojową i jest przygotowana do podjęcia operacji reagowania kryzysowego. Jak poinformował dowódca jednostki płk Zenon Brzuszko, w ubiegłym roku jej przygotowanie ocenił międzynarodowy zespół certyfikujący, według standardów i kryteriów obowiązujących oddziały NATO.

Brygada osiągnęła pełną zdolność bojową, a stosowny certyfikat podpisali już ministrowie obrony trzech państw – zaznaczył płk Brzuszko.

– Od tej chwili, od 24 stycznia w zasadzie, jesteśmy gotowi, aby otrzymać zadania zgodnie z naszym przeznaczeniem, a więc udziału w operacji reagowania kryzysowego. Niemniej, jak każda z organizacji, przede wszystkim musimy utrzymać tę zdolność. Aby ją utrzymać, musimy realizować przedsięwzięcia szkoleniowe, które pozwalają nam utrzymać tę spójność sztabu – mówił płk Brzuszko.

W listopadzie tego roku brygada wspólnie z Kanadyjczykami organizuje na poligonie w Nowej Dębie ćwiczenia dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo – Maple Arch-17.

Dowództwo i sztab Litewsko-polsko-ukraińskiej brygady znajduje się w Lublinie. To obecnie 58 żołnierzy polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl