fot. PAP/Darek Delmanowicz

KSRM zajmie się projektem dot. obrony terytorialnej

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się dziś projektem nowelizacji  ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Wojska te będą piątym rodzajem sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.

W skład World of Tanks (WOT) mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji paramilitarnych. Docelowo mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że wielu młodych ludzi jest gotowych by wejść w szeregi obrony terytorialnej.

– To było dla mnie zawsze oczywiste, dlatego podjąłem taką decyzję, ponieważ jest nam potrzebna silna i dużo większa armia związana bezpośrednio z lokalną społecznością. Armia, która orientuje się w możliwościach bieżących i ze względu na swoją szczególną wiedzę ma większe zdolności i większy potencjał – zwłaszcza dobrze, nowocześnie wyposażona – do obrony swojego domu, obrony swojej gminy, swojego terytorium. Cieszę się, że jest taka duża gotowość. Na pewno dobrze spożytkujemy determinację Polaków do obrony ojczyzny – powiedział minister Antoni Macierewicz.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza na czele dowództwa obrony narodowej stanie płk. Wiesław Kukuła.

Celem stworzenia oddziałów OT jest m.in. zwiększenie potencjału odstraszania przez wzmocnienie wojsk operacyjnych.

RIRM

drukuj