Ukraina. Rozejm w Awdijiwce; trwa remont linii elektrycznych

Siły rządowe Ukrainy i prorosyjscy bojownicy przerwali w środę walki w rejonie Awdijiwki koło Doniecka, dzięki czemu można było rozpocząć remont zniszczonych ostrzałami linii elektrycznych. Pozwoli to na wznowienie dostaw ciepła dla mieszkańców miasta.

Rozejm nastąpił, gdy przedstawiciele Rosji w ukraińsko-rosyjskim Wspólnym Centrum Kontroli Koordynacji (WCKK) ds. przestrzegania porozumień z Mińska przekazali stronie ukraińskiej gwarancje wstrzymania walk – poinformował gubernator obwodu donieckiego Pawło Żebriwski.

„Strona rosyjska w WCKK przekazała nam właśnie pisemne gwarancje, że ogień zostaje wstrzymany. Trzy dni niewiarygodnych wysiłków prezydenta Ukrainy, naszych partnerów międzynarodowych. Nasze brygady remontowe udały się już w miejsce zniszczenia linii elektrycznych” – napisał Żebriwski na Facebooku.

Przerwanie walk potwierdził wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Alexander Hug.

Doniecka stacja uzdatniania wody wstrzymała wcześniej pracę w związku z walkami, które toczyły się wokół strefy przemysłowej Awdijiwki od niedzieli. Rozejm ma obowiązywać jedynie do godziny 17.00 czasu lokalnego (16.00 w Polsce).

PAP/RIRM

drukuj