fot. PAP/Paweł Supernak

Warszawa: ruszyły zajęcia Akademii Dyplomatycznej

W Warszawie Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski zainaugurował zajęcia Akademii Dyplomatycznej. Zadaniem placówki, będzie szkolenie przyszłych kadr dyplomatycznych państwa.

Naukę w Akademii Dyplomatycznej rozpoczęło 30 aplikantów, którzy zostali wyłonieni w konkursie spośród 332 chętnych. Szef polskiej dyplomacji zapewnił, że otrzymają oni najwyższej jakości wykształcenie dyplomatyczne, które pozwoli im w przyszłości obejmować najważniejsze stanowiska.

Polska potrzebuje ludzi młodych, mądrych i światłych, którzy wypełnią lukę w naszej dyplomacji – wskazał minister Witold Waszczykowski.

– Mija 28 lat od rozpoczęciu przemian, po 1989 roku. 28 lat oznacza, że dzisiaj nie tylko stają się pracownikami, ale również zaczynają wchodzić na stanowiska kierownicze. Roczniki, które nie tylko wychowały się już poza PRL-em, ale które już urodziły się poza PRL-em. To oznacza, że dyplomacja Polski powinna mieć już nowe oblicze, oblicze nowego, młodego pokolenia. Stąd też otwieramy się szeroko na to pokolenie – mówił szef MSZ.

Największe braki polska dyplomacja ma przede wszystkim w placówkach na Wschodzie oraz w instytucjach międzynarodowych. To głównie tam mają być kierowani absolwenci Akademii.

Akademia Dyplomatyczna zastąpi istniejący dotychczas Instytut Dyplomatyczny.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj