Prezydent: zbrodnia katyńska musi być nazywana zbrodnią ludobójstwa

Intencją zbrodni katyńskiej było podcięcie korzeni naszego narodu. Stąd w powszechnym przekonaniu polskiego społeczeństwa, historyków i prawników zbrodnia ta (…) musi być nazywana zbrodnią ludobójstwa – mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Muzeum Katyńskiego.

„Intencją zbrodni katyńskiej było podcięcie korzeni naszego narodu. Podcięcie jego fundamentu. Zgładzenie autorytetu. Po to, żeby się rozpierzchnął naród, tak jak się rozpierzcha wojsko, kiedy ginie dowódca, kiedy pada sztandar (…) Stąd w powszechnym przekonaniu polskiego społeczeństwa, wielu historyków i prawników zbrodnia ta, której celem było w efekcie zniszczenie polskiego narodu, musi być nazywana zbrodnią ludobójstwa. Chcę to dzisiaj jasno i wyraźnie powiedzieć” – powiedział prezydent Duda; jego słowa zostały przyjęte brawami.

„(Muzeum Katyńskie) To kolejne, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, miejsce, które – wierzę w to – stanie się miejscem narodowej pielgrzymki. Pielgrzymki także edukacyjnej – dla żołnierzy (…), dla młodzieży. (Wierzę) że będzie odwiedzane, będzie popularne; że wielu młodych ludzi w naszym kraju będzie mówiło: są dwa miejsca, które w Warszawie koniecznie trzeba zobaczyć, żeby coś głębiej wiedzieć o Polsce: Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Katyńskie” – powiedział Duda.

Jak podkreślił, ma nadzieję, że muzeum okaże się także ośrodkiem pracy badawczej, naukowej.

Że prawda historyczna będzie tutaj budowana (…), że będzie to miejsce, które pozwoli na wiele dalszych odkryć historycznych. Także takich, które będą prowadziły do odnalezienia kolejnych miejsc, gdzie w „dołach śmierci” pochowano wielkich Polaków; ludzi oddanych ojczyźnie, ludzi, którzy budowali II Rzeczpospolitą (…) Którzy pokonali Sowietów, ale nie dali rady wobec wielkiej zdrady 1939 roku, nie dali rady wobec czwartego rozbioru Polski, postanowionego 23 sierpnia 1939 roku w tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow – przypomniał.

„Nie dało się walczyć skutecznie z dwoma wielkimi najeźdźcami. Zapłacili za swoją służbę ojczyźnie, za swoją postawę życiową najwyższą cenę, cenę życia. Ogromną cenę zapłaciły też ich rodziny (…). Dziękuję za kolejne miejsce, gdzie możemy czcić naszych bohaterów. Gdzie możemy pokazywać naszą prawdziwą historię. Te smutne karty. Ale one też są niezwykle ważne – pokazują, że Polacy umieli być dumni, że Polacy byli patriotami, że służyli ojczyźnie, że byli ludźmi odważnymi. To są wzorce do naśladowania dla przyszłych pokoleń. Niech będą oni wzorcem dla polskiej młodzieży, niech będą wzorcem dla nas wszystkich” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj