fot. flickr.com

B. Spychalski: Prezydent bardzo poważnie traktuje sprawy polskiego rolnictwa

Prezydent Andrzej Duda bardzo poważnie traktuje sprawy polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego – powiedział w środę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odnosząc się do spotkania „Porozumienia Rolniczego”, które odbędzie się pod patronatem i z udziałem prezydenta.

W środę o godz. 13.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbędzie się inauguracyjne spotkanie „Porozumienia Rolnicze” pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. „Porozumienie Rolnicze” to platforma, która w sposób instytucjonalny daje możliwość prowadzenia dialogu nt. problemów występujących w rolnictwie. W spotkaniu mają wziąć udział prezydent Andrzej Duda, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz przedstawiciele 160 organizacji rolniczych.

Spychalski był pytany w radiowej „Jedynce” o spotkanie ws. rolnictwa.

„W polskim przetwórstwie rolno-spożywczym nigdy nie powstał pewien konsensus pomiędzy wszystkimi uczestnikami tego łańcucha produkcji i dostaw finalnych do odbiorców żywności i to ma być takie forum. Forum, na którym zostaną uzgodnione pewne rzeczy, na którym wypracowane zostaną priorytety dla polskiego rolnictwa, dla polskiego przetwórstwa rolno-spożywczego” – mówił.

Wskazał, że najważniejsze kwestie muszą się odbywać w formie konsensusu, w formie rozmów pomiędzy wszystkimi uczestnikami tego łańcucha dostaw – od rolnika do finalnego produktu u konsumenta.

„I temu ma właśnie służyć +Porozumienie Rolnicze+ i dlatego też patronat prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad tym wydarzeniem, dlatego także obecność prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na tym wydarzeniu” – dodał.

„Prezydent bardzo poważnie traktuje sprawy polskiego rolnictwa, sprawy polskiego przemysłu rolno-spożywczego” – podkreślił rzecznik prezydenta zaznaczając, że rolnictwo to ogromna część polskiej gospodarki.

Błażej Spychalski został też zapytany, czy na spotkaniu obecna będzie AGROunia, która protestowała na początku lutego m.in. pod Pałacem Prezydenckim. Rzecznik przypomniał, że wówczas z protestującymi spotkała się szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, która m.in. poinformowała o „Porozumieniu Rolniczym”.

„AGROunia, która – tak przynajmniej wynikało z tych rozmów – nie miała zamiaru brać udziału w tym spotkaniu, po tym co usłyszała w Kancelarii Prezydenta, po tym przekonywaniu przez panią minister Szymańską, zadeklarowała, że będzie brała udział w +Porozumieniu Rolniczym+ w charakterze obserwatora, co nas bardzo cieszy i co pokazuje, że trzeba rozmawiać z każdym, bo nie osiągniemy niczego kłócąc się i strajkując” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj