fot. PAP/Paweł Supernak

Rolnicy zwrócą się do premier Kopacz ws. ustawy rolnej

Rolnicza „Solidarność” zwróci się dziś do premier Ewy Kopacz ws. przywrócenia wcześniejszego brzmienia ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W ubiegłym tygodniu poprawki do ustawy, która wyszła z Sejmu, wprowadził Senat.

Politycy PO zdecydowali się wykreślić z projektu zapis, który obligowałby osobę do 10-letniego uprawiana zakupionej ziemi. Niespełnienie tego warunku oznaczałoby karę. Taki zapis miał zlikwidować kupno gruntów przez tzw. słupy.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący rolniczej „Solidraności” ma nadzieje, że Sejm powróci do pierwotnego zapisu. Liczy też, że premier dotrzyma słowa.

– Czy ta ustawa w ogóle będzie miała jakiś sens, czy rzeczywiście chcieliśmy ograniczyć obrót ziemią tak, żeby nie było spekulacji? Czy po prostu z powrotem robiliśmy tylko ograniczenia dla rolników, utrudnienia? Rolnicy będą bardzo pokrzywdzeni, a ci, co chcieli, do tej pory to czynili, i będą czynić dalej. W związku z tym uważam, że Sejm powinien przywrócić te zapisy, które wcześniej były zaproponowane kompromisem – powiedział senator Jerzy Chróścikowski.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego miałaby wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Po tym terminie każdy obywatel UE będzie mógł kupić bez ograniczeń polską ziemię.

RIRM

 

 

drukuj