fot. PAP/EPA

Premier Bawarii żąda większych funduszy na pomoc dla uchodźców

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie premier krajowy Bawarii Horst Seehofer zażądał podwojenia funduszy przekazywanych z budżetu Niemiec krajom związkowym na pomoc dla wciąż rosnących w liczbę uchodźców oraz ograniczenia nadużyć w korzystaniu z prawa azylu.

„Potrzebujemy znacznej dodatkowej pomocy. Udział budżetu federalnego musi być tutaj większy. W bieżącym roku kraje związkowe otrzymają miliard euro, w tym Bawaria 150 mln euro. Na lata następne należałoby te środki co najmniej podwoić” – powiedział tygodnikowi „Welt am Sonntag” Seehofer.

Kieruje on bawarską CSU, która tworzy wspólny chadecki blok polityczny z CDU kanclerz Angeli Merkel.

Jak zaznaczył polityk, problem uchodźców postawił Bawarię w „absolutnie krańcowej” sytuacji, a dla jej rozwiązania potrzebne są nie tylko pieniądze, lecz także „skuteczne zmiany strukturalne”.

Seehofer opowiedział się również za wydalaniem z Niemiec osób, składających wnioski azylowe bez rzeczywistych podstaw ku temu.

 „Musimy uznać kolejne państwa bałkańskie – Albanię, Kosowo i Czarnogórę – za bezpieczne kraje pochodzenia” – zaznaczył.

Dodał, iż należy także zmniejszyć świadczenia socjalne dla ubiegających się o azyl przybyszów z takich krajów.

Jak podaje Reuters, w Niemczech oczekuje się w bieżącym roku przyjazdu rekordowej liczby 450 tys. szukających schronienia osób, podczas gdy w roku ubiegłym było ich ponaddwukrotnie mniej. Tylko w pierwszym kwartale przybyszów takich zarejestrowano ponad 85 tys., a większość z nich pochodziła z Kosowa, Albanii, Serbii, Syrii, Iraku i Afganistanu.

PAP/RIRM

drukuj