Niemcy: Po 200 latach w klasztorze Neuzelle zamieszkali znów cystersi

Zsekularyzowane przez władze Prus na początku XIX wieku opactwo cystersów Neuzelle na terenie Łużyc Dolnych w Brandenburgii zostało po 200 latach reaktywowane. W niedzielę do byłego opactwa przybyło czterech zakonników z Heiligenkreuz w Austrii.

Barokowy klasztor znajduje się na południe od Frankfurtu nad Odrą w pobliżu granicy z Polską.

Cystersów z Dolnej Austrii witali kwiatami i śpiewem mieszkańcy Neuzelle oraz przedstawiciele niemieckiego Kościoła – podała agencja dpa.

Czterech braci ma przygotować grunt pod reaktywację konwentu, co ma nastąpić w przyszłym roku.

„Cieszę się z nowego początku” – powiedział ordynariusz diecezji Goerlitz, ksiądz biskup Wolfgang Ipolt. Zakonnicy zamieszkali na razie na plebanii.

Klasztor Neuzelle został założony w XIII wieku przez margrabiego Miśni Henryka III. W 1817 roku władze pruskie dokonały sekularyzacji klasztoru, który został zamieniony na sierociniec oraz siedzibę seminarium nauczycielskiego. Odtąd klasztorem zarządzało bezpośrednio państwo pruskie, zaś kościół pełnił rolę katolickiej parafii miejscowości. Od połowy lat 90. klasztorem zarządza fundacja kraju związkowego Brandenburgii.

Reaktywacja opactwa należy do nielicznych wyjątków. Liczba zakonników w Niemczech systematycznie spada. Pod koniec lat 90. było ich ponad 6000, w roku ubiegłym niewiele ponad 4000. Na terenie południowej i wschodniej Brandenburgii, która do 1990 roku stanowiła część NRD, nie było dotychczas ani jednego zakonnika.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl