Senat przyjął ustawę o dopłatach dla rolników

Senatorowie przyjęli bez poprawek ustawę o dopłatach bezpośrednich dla rolników na lata 20152020.

Ich wysokość zależeć będzie m.in. od rodzaju produkcji i stopnia ochrony środowiska.  2/3 dopłat trafi do hodowców bydła. Będą one przysługiwały od trzech do 30 sztuk zwierząt. Ponadto przewidziana jest dopłata do chowu owiec, kóz, upraw owoców miękkich, chmielu, buraków cukrowych, pomidorów, lnu i konopi włóknistych.

Poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa zwraca uwagę, że płatności obszarowe w tej perspektywie są dalej niższe niż na zachodzie Europy.

 Mówię o tej starej „piętnastce”, chociażby Niemcy czy Francja. U nas średnia przekracza niewiele ponad 200 euro. Tam z kolei od 350 do 380 euro, w zależności od regionu – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel.

Dopłaty otrzymają także producenci tytoniu. Środki będą jednak pochodziły z budżetu krajowego, bo UE nie przewiduje takiego wsparcia.

Dopłaty wypłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na lata 2015-2020 przeznaczono na to ok. 23,5 mld euro.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl