J. Bogucki: do tej pory wykryto w Polsce 34 ogniska ASF

Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi została przedstawiona informacja nt. nowych przypadków występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz propozycje rozwiązań.

Jak mówił wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, do dn. 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz ponad 340 przypadków choroby u dzików. Od początku br. wykryto 11 ognisk na terenie woj. podlaskiego i lubelskiego. W marcu 2016 r. rozpoczął się odstrzał sanitarny dzików, którego celem jest ograniczenie ich populacji.

Wiceminister rolnictwa poinformował, że w 2017 r. na zwalczanie ASF zaplanowano wydatki związane z wczesnym wykryciem wirusa, poszerzeniem wiedzy na temat tej choroby oraz program bioasekuracji, który ma zapobiegać szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił z wnioskiem do ministra rozwoju i finansów o zmianę przeznaczenia rezerwy celowej, zaplanowanej w ustawie budżetowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych  oraz na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Środki te mają zostać przekazane Inspekcji Weterynaryjnej na sfinansowanie kosztów związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.

W kwietniu br. Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzyła wniosek o większe wsparcie dla Polski w zakresie zwalczania ASF. 20 czerwca br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało rozporządzenie, które wskazuje, że w ciągu 21 dni rolnicy (licząc od 21 czerwca br.), którzy nie otrzymali rekompensat za okres od sierpnia do listopada i nie występowali o takie rekompensaty z różnych przyczyn, mogą teraz o rekompensatę wystąpić.

Wiceminister Bogucki poinformował, że w związku z dłużącymi się procedurami KE, resort rolnictwa na początku tego roku uruchomił program pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w okresie od września 2016 r. do lipca br.

„Będziemy chcieli tę pomoc kontynuować w formie dopłaty z budżetu krajowego w całości, nie czekając na ewentualną pomoc unijną” – powiedział wiceminister.

Zwrócił uwagę, że „w okresie, kiedy w Polsce pojawiły się ogniska ASF, podobne ogniska pojawiły się u naszych sąsiadów”. Na Litwie stwierdzono w tym roku 221 przypadków ASF u dzików i 3 ogniska choroby, również w małych gospodarstwach. Na Łotwie – 366 przypadków u dzików i 2 ogniska. Na Litwie, Łotwie i w Estonii wszystkie ogniska u świń wystąpiły poza obszarem najbardziej ryzykownym w zakresie ASF.

„Wszystkie ogniska pojawiły się na terenie strefy dotychczas wyznaczonej jako strefa zagrożenia”- podkreślił Jacek Bogucki.

Dyrektor departamentu bezpieczeństwa żywności i weterynarii w resorcie rolnictwa Krystian Popławski poinformował, że w poniedziałek resort rolnictwa zobowiązał jego departament do wydawania rozporządzeń, które powinny zahamować kryzysową sytuację.

Rozporządzenia dotyczą m.in. zakazania karmienia świń zielonką i ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami. Ponadto na rolników zostanie nałożony obowiązek, aby do końca roku budynki inwentarskie ogrodzono min. 1,5 metrowymi ogrodzeniami. Dodatkowo świnie będą musiały przebywać w odrębnych budynkach, w których nie są jednocześnie utrzymywane inne gospodarskie zwierzęta kopytne.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl