fot. PAP/Albert Zawada

Min. G. Puda: Polska jest jednym z  pionierów w zwalczaniu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej

Resort rolnictwa wskazuje, że Polska jest jednym z pionierów w zwalczaniu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej. Ministerstwo poinformowało dziś o szczegółowych rozwiązaniach zawartych w przygotowywanej ustawie.

Celem jest zabezpieczenie interesu sprzedawców, przede wszystkim małych i średnich rolników, a także konsumentów przed nieetycznymi praktykami stosowanymi przez duże sieci handlowe. Ustawa wypracowana wspólnie przez resort rolnictwa oraz UOKiK będzie stanowić implementację do prawa krajowego dyrektywy PE. Wśród najważniejszych zapisów minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda wskazał określenie, czym jest znacząca dysproporcja w potencjale ekonomicznym.

W ustawie zapisany zostanie katalog nieuczciwych praktyk, także tych całkowicie zakazanych, m.in. żądanie od dostawcy płatności dodatkowych, niezwiązanych z dostawą produktów żywnościowych oraz odmowa potwierdzenia na piśmie warunków umowy między nabywcą a dostawcą. Szef resortu rolnictwa przekonuje, że rząd bardzo poważnie podchodzi do problemu zmów cenowych.

Jesteśmy jednym z krajów, które są pionierami w uregulowaniu rynku, jeżeli chodzi o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Chcemy tu powiedzieć, że jako kraj na arenie Unii Europejskiej jesteśmy jednym z tych, którzy po raz pierwszy rozpoczęli dyskusję z jednym z dwóch państw, którzy na arenie międzynarodowej rozpoczęli rozmowy na temat nieuczciwych działań – bardzo często dużych – koncernów, ale również zdarzają się zmowy między niektórymi z instytucji dotyczących cen jabłek, cen innych produktów – powiedział Grzegorz Puda.

UOKiK zapowiada kontrole w skupach jabłek pod kątem ceny i ewentualnych zmów cenowych. Prowadzone będą także dodatkowe działania mające zbadać poziom marż, począwszy od wielkich sieci handlowych i pośredników, kończąc na indywidualnych producentach rolnych.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl