Burzliwe spotkanie z ministrem Sawickim

To było burzliwe spotkanie wielkopolskich rolników z ministrem Markiem Sawickim. Gospodarze pytali szefa resortu rolnictwa i jednocześnie prominentnego polityka PSL: dlaczego współkoalicjant – partia niby chłopska – nie broni polskich rolników?

Na spotkanie zaproszono ministra rolnictwa i przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Przyjechał jeden przedstawiciel urzędu marszałkowskiego, niskiego szczebla.

– Jeżeli te głosy z dołu nie będą słyszalne i wojewoda, urzędy marszałkowskie nie zareagują to przyjdzie nam jechać pod ministerstwo rolnictwa – powiedział Stefan Kominek, rolnik z Nowego Miasta.

Tak też się stało. Powołano komitet protestacyjny, pod kancelarią premiera zbudowano zielone miasteczko. W kilkunastu miejscowościach blokowano drogi.

– Mamy ministra rolnictwa, który nie chroni rynku wewnętrznego, to po co tam taki minister w ogóle siedzi – dodał Waldemar Maciaszek rolnik z Gołuchowa.

– PSL, nasza partia niby chłopska, współrządzi już ileś lat i oni mówią, że nic nie mogą zrobić – mówi Jerzy Majchrzak, rolnik z Opatówka.

W końcu doszło do spotkania wielkopolskich gospodarzy z ministrem rolnictwa.

– Przyjechałem po to, żeby poinformować rolników o stanie prac nad nowym programem rozwoju obszarów wiejskich, co rolników może czekać w najbliższych 6 latach – oznajmił Marek Sawicki.

Sawicki przypomniał, że w poniedziałek rusza przyjmowanie wniosków na dopłaty bezpośrednie na nieco innych niż dotychczas zasadach. Premiowani będą rolnicy aktywni.

– Warto z tym nowym systemem się zapoznać, bo o ile średnia stawka będzie wynosiła 246 euro na hektar, o tyle rolnicy aktywni będą mogli tak skonfigurować produkcję w swoim gospodarstwie, żeby mieć nawet powyżej 500 euro do hektara – mówił minister rolnictwa.

Rolnicy zwrócili, i to w dość zdecydowany sposób, uwagę ministrowi, że dopłaty nie rozwiązują palących problemów na wsi.

– Jak weszliśmy do Unii to ciągniki zdrożały aż o 100 procent. Teraz się mówi, że Unia dopłaca. Unia nas gnębi – żalił się jeden z protestujących.

Rolnicy krytykowali nie tylko Unię, ale i rząd czy PSL. Narzekali na trudną sytuację na rynku trzody chlewnej i mleka.

Rozłożone będą odszkodowania czy kary za przekroczenie kwot mlecznych. Nie powiedział jednak pan minister: czyim kosztem ma się to odbywać? – mówi protestująca. 

Sawicki namawiał gospodarzy do organizowania się w grupy producenckie.

– Zbudujcie jedna płaszczyznę sprzedażową, wyjdźcie z jedną ofertą. Nie dajcie się okłamywać handlowi i nie dajcie się kiwać w eksporcie – podpowiadał Minister Rolnictwa.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy rolnicy ze Środy Wielkopolskiej do Warszawy przyjeżdżali kilkanaście razy. Pracowali w zespołach eksperckich.  Mimo częstych wizyt w stolicy w trakcie debaty momentami miało się wrażenie, że każda ze stron mówi o czym innym. Na spotkaniu w Środzie było ponad pół tysiąca rolników z Wielkopolski i Kujaw.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl