fot. sxc.hu

Pomoc w wypełnianiu PIT-u

Do końca kwietnia należy złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok. W całej Polsce trwają różnego rodzaju akcje, które mają pomóc i ułatwić poprawne wypełnienie PIT-u. Dni otwarte w urzędach, infolinie z doradcami, a nawet wypełnianie PIT-u podczas zakupów.

Trwa weekendowa ogólnopolska akcja „Szybki PIT w galerii handlowej”. Podczas zakupów na specjalnych stanowiskach informacyjnych będzie można uzyskać porady oraz informacje o ulgach i odliczeniach.

– Eksperci urzędów skarbowych będą czekać na podatników, by pomóc im wprowadzić dane z zeznać podatkowych do systemu e-deklaracje, a następnie wysłać je sprawnie i bardzo szybko przez internet do dowolnego urzędu skarbowego w Polsce – powiedziała Justyna Szreder z Izby Skarbowej w Krakowie.

– Taka inicjatywa jest bardzo potrzebna, ponieważ jest wiele osób, szczególnie rencistów, ludzi starszych, których nie stać na opłacenie biura rachunkowego czy księgowej, bo to jest drogie. Dzięki takim akcjom, nie muszą się sami nad tym głowić – zauważyła pani Krystyna.

Na miejscu uzyskamy także urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania. Wystarczy przynieść ze sobą informacje o uzyskanych dochodach w roku 2014, potwierdzenia wydatków, które chcemy odliczyć, a także zeszłoroczne zeznanie podatkowe. Akcja odbywa się w 68 galeriach handlowych w całej Polsce. Z kolei doradcy podatkowi Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych już piąty rok z rzędu wychodzą naprzeciw osobom niepełnosprawnym oferując telefoniczne poradnictwo w wypełnieniu PIT-u.

– Dosłowniej mówiąc, udzielania informacji w jakim zakresie mogą odliczyć wydatki na rehabilitacje oraz jak muszą je udokumentować. Konsultacje te są telefoniczne. Osoby niepełnosprawne nie muszą wychodzić z domu. Wystarczy zadzwonić – mówił Andrzej Bazarnik, przewodniczący Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Do 27 marca w godzinach od 12 do 14 doradcy podatkowi czekają na kontakt z osobami niepełnosprawnymi lub ich opiekunami prawnymi. Podobną pomoc świadczą również inne regionalne oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Swój 1 proc. podatku można przeznaczyć także na fundację, organizacje charytatywne czy pożytku publicznego. Aby przekazać go na Fundacje Nasza Przyszłość należy wpisać w odpowiednią rubrykę numer KRS 0000091141 oraz wyliczoną kwotę jednego procenta podatku. Dzięki odpisowi na Fundacje będziemy wspierać rozwój dzieła nowej ewangelizacji.

W pomoc w wypełnieniu zeznań podatkowych włączyły się również Koła Radia Maryja oraz Terenowe Biura Radia Maryja z całej Polski. Na stronie internetowej Fundacji Nasza Przyszłość dostępna jest lista miejsc, gdzie pełnione są dyżury.

Do końca kwietnia pozostało nieco ponad miesiąc. Warto skorzystać z różnego rodzaju ułatwień nie zostawiając wypełniania PIT-u na ostatnią chwilę.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj