fot. PAP

W Bydgoszczy powstanie jednostka tzw. szpicy

W Bydgoszczy powstanie jednostka integracji sił NATO. Ma ona rozpocząć działalność w połowie kwietnia. Gotowość do ćwiczeń tzw. szpicy osiągnie w czerwcu. 

Jednostka ma być odpowiedzialna za koordynację i planowanie ćwiczeń wojsk NATO na wschodzie Europy.

Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak podkreślił, że na siedzibę wybrano Bydgoszcz, ponieważ jest to drugi pod względem wielkości, po Warszawie, garnizon w Polsce, w którym mieszczą się inne jednostki NATO. Wcześniej, wśród miast, w których mogłyby stacjonować wojska szybkiego reagowania, wymieniano Szczecin.

Prof. Romuald Szeremietiew, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej, powiedział, że początkowo szukano rozwiązania, które byłoby mniej kontrowersyjne dla niektórych członków NATO. Dla Polski to dobra decyzja – dodaje.

W związku z tym wskazywano Szczecin, gdzie stacjonuje wielonarodowy korpus. Usiłowano więc „przykleić” to do tego korpusu. Biorąc pod uwagę zadanie, jakie ma wypełniać ta szpica, to byłoby to trochę jak łączenie ciał sprzecznych. Bydgoszcz więc, jest ze wszechmiar lepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę kierunek zagrożeń, które mogłyby się uwidocznić. Z Bydgoszczy jest bliżej do granicy z Obwodem Kaliningradzkim – mówił prof. Romuald Szeremietiew.

O utworzeniu w ramach Sił Odpowiedzi NATO tzw. sił zadaniowych bardzo wysokiej gotowości, nazywanych szpicą, zdecydowano na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 r. Mają one osiągnąć wstępną gotowość operacyjną na początku roku 2016, a pełną – rok później.

RIRM

drukuj