fot. pixabay.com

Zostanie powołana instytucja Rzecznika Praw Rolnika?

Rząd chce powołać Rzecznika Praw Rolnika. Instytucja miałaby być wzorowana na Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dziś rolnicy mogą szukać pomocy w izbach lub związkach. Nie ma jednak instytucji, która reprezentowałaby wszystkich gospodarzy.

Rolnicy, prowadząc gospodarstwo, zmagają się obecnie z wieloma problemami. Rzecznik miałaby chronić ich interesy. W tej sprawie powstał już projekt ustawy. Na razie nie wiadomo jednak, czy w tej kadencji uda się powołać Rzecznika Praw Rolnika.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przyznał, że wszystko zależy od parlamentu. Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że rzecznik zajmowałby się w imieniu rolników sprawami dotyczącymi np. płatności i postępowań przed urzędami niezwiązanymi z rolnictwem.

– W imieniu rolników podejmowałby sprawy, których jest dużo. Chodzi m.in. o sprawy dotyczące płatności czy relacji w stosunku do kontrahentów, o realizację ustawy o przewadze kontraktowej. To byłoby w gestii Rzecznika Praw Rolników. Ale to też byłoby postępowanie w stosunku do innych urzędów, które nie są związane z rolnictwem. Model byłby przybliżony do instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – wyjaśnił Henryk Kowalczyk.  

Pomysł powołania Rzecznika Praw Rolnika został przedstawiony pod koniec grudnia ubiegłego roku podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi w Przysusze.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl