fot. https://twitter.com/MFIPR_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Min. W. Buda: Decyzje dot. odbudowy Ukrainy będą podejmowane w mechanizmie polityczno-gospodarczym i w takim charakterze odbyła się konferencja „ReBuild Ukraine”

Konferencja „ReBuild Ukraine”, która odbyła się w Warszawie miała charakter polityczno-gospodarczy. Trzeba pamiętać, że przy takim mechanizmie będą podejmowane decyzje w sprawie odbudowy Ukrainy. Na początku musi być zapewnienie finansowania, w czym będą uczestniczyły rządy oraz organizacje międzynarodowe. Ostatecznie firmy wykonawcze będą realizowały te procesy. To dobra mieszanka polityczno-gospodarcza – powiedział minister Waldemar Buda, szef resortu rozwoju i technologii, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

W dniach 15-16 lutego w Warszawie odbyła się międzynarodowa wystawa i konferencja „ReBuild Ukraine”. Kwestią odbudowy Ukrainy po wojnie zainteresowanych jest wiele firm z dużej części państw Europy.

– To pierwsza konferencja tego typu. Oprócz charakteru konferencyjnego ma charakter wystawienniczy. Ponad 200 firm (zagranicznych – red.) gotowych jest do tego, żeby współpracować w ramach odbudowy Ukrainy. Wszyscy zainteresowani próbują połączyć siły i razem przygotować się do pracy, bo będzie jej bardzo dużo. To niezwykle ważna inicjatywa – zaznaczył minister Waldemar Buda.

https://twitter.com/MRiTGOVPL/status/1625813770885890049?s=20

W konferencji wzięła udział m.in. ukraińska wiceminister, która zajmuje się kwestią odbudowy infrastruktury w swoim kraju. Pojawili się także przedstawiciele rządów Danii, Litwy i Łotwy.

– To miało charakter polityczno-gospodarczy. Trzeba pamiętać, że przy takim mechanizmie będą podejmowane decyzje w sprawie odbudowy Ukrainy. Na początku musi być zapewnienie finansowania, w czym będą uczestniczyły rządy oraz organizacje międzynarodowe. Ostatecznie firmy wykonawcze będą realizowały te procesy. To dobra mieszanka polityczno-gospodarcza. Musimy jednak pamiętać, że kluczowe jest oczekiwanie na to, kiedy etap wojny umożliwi realną odbudowę – powiedział szef resortu rozwoju i technologii.

Pół roku temu Bank Światowy szacował, że koszty strat na Ukrainie to 105,5 mld dolarów. Polski Instytut Ekonomiczny podał z kolei, że skala polskich inwestycji na Ukrainie może wzrosnąć do około 30 mld dolarów.

– Koszty rosną z dnia na dzień. Każda zniszczona infrastruktura to kolejne miliony. W grudniu sama Ukraina wyceniła odbudowę swojego kraju na 750 mld dolarów. Dzisiaj może to być blisko biliona dolarów. Ciężko przewidzieć, jaka część będzie zarezerwowana dla Polski. Myślę, że to powinno być spokojnie 70 mld dolarów. Tyle polskie firmy są w stanie zagospodarować i wykonać prace na takie kwoty – wskazał polityk.

Wciąż można dołączyć do grona firm, które chcą działać na rzecz odbudowy Ukrainy. Nabór prowadzi Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Cała rozmowa z udziałem ministra Waldemara Budy dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl