fot. pixabay.com

ZUS: 812 tys. emerytów pobiera emeryturę i pracuje

Coraz więcej osób po osiągnięciu wieku emerytalnego decyduje się na kontynuowanie pracy. Obecnie – jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – 812 tys. emerytów pobiera emeryturę i pracuje.

Prezydencka Rada do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania podsumowała w piątek reformę emerytalną z 2017 r., która obniżała wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Rozmowy dotyczyły też perspektyw na przyszłość.

Wprowadzona już reforma pozwala Polakom wybrać, czy po osiągnięciu wieku emerytalnego od razu przejdą na emeryturę, czy dalej będą aktywni zawodowo.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, wskazała, że ok. 20 proc. osób przesuwa decyzję o przejściu na emeryturę o rok.

– W 2017 i 2018 r. około 83 proc. osób z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego przechodziło na emeryturę. Natomiast w ciągu ostatnich lat to się zmieniło i jest znaczna grupa, która decyzję przesuwa w czasie. Wskaźnik wynosi ponad 60 procent. Osiągnięcie wieku emerytalnego jest podstawą do tego, żeby wystąpić o świadczenie emerytalne – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, wskazała, że zachętą do takiej decyzji mogą być wprowadzone w ubiegłym roku zmiany podatkowe, w tym m.in. ulga zakładająca, że podatek nie jest pobierany do kwoty 85 tys. zł plus kwota wolna od podatku.

B. minister rodziny, Elżbieta Rafalska, wskazała natomiast, że średnia wieku dla grupy, która łączy emeryturę i pracę, wynosi 66,9 lat. Zauważyła, że gdyby wiek emerytalny wynosił 67 lat, to nikt nie miałby siły i możliwości, żeby łączyć pobieranie świadczeń emerytalnych z pracą.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl