fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podpisana przez prezydenta RP

Nowela ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma już podpis Andrzeja Dudy, prezydenta RP. Od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł brutto. Najniższe wyniosą 1200 zł brutto. Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

Wskaźnik ten okazał się wyższy niż planowano, dzięki wzrostowi płac w ubiegłym roku – powiedział Stanisław Szwed, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– W tej chwili waloryzacja jest na poziomie 3,56 proc,, a my planowaliśmy 3,24. Wyższy wskaźnik waloryzacji emerytur wziął się z większego wzrostu wynagrodzeń. Szacowaliśmy niższy wzrost wynagrodzeń, a on się okazał na koniec 2019 r. na poziomie 4,8 procenta – o tyle wzrosły wynagrodzenia w Polsce w 2019 roku. To jest znaczny wzrost wynagrodzeń. A waloryzację obliczamy jako 20 proc. ze wskaźnika wzrostu wynagrodzeń plus inflacja. Inflacja w 2019 r. była na poziomie 2,3 procenta. To właśnie ten wskaźnik wynagrodzeń spowodował, że ta waloryzacja jest wyższa i tylko należy się cieszyć, bo więcej pieniędzy trafi do emerytów – podkreślił Stanisław Szwed.  

Na mocy podpisanej w piątek ustawy wzrośnie także z 1600 zł do 1700 zł próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych.

Obecnie o świadczenie uzupełniające w kwocie do 500 zł mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 złotych.

RIRM

drukuj