fot. PAP/Rafał Guz

Sejm przyjął budżet na 2020 r.

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2020 r. Za projektem głosowało 231 posłów, 217 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Posłowie rozpatrzyli 111 poprawek, zgłoszonych w drugim czytaniu, przyjmując w piątek 15 z nich – autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Przyjęte poprawki zakładają m.in. 10 mln zł na realizację programu wieloletniego „Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030″ oraz dodatkowe 13 mln zł na wzrost wynagrodzeń pracowników sądów administracyjnych kosztem funduszu wynagrodzeń sędziów.

Założono, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja utrzyma się na poziomie 2,5 proc. Wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent ma sięgnąć nominalnie 6,3 proc.

Pamiętajmy, że ten projekt był przedstawiany już w czasie kampanii wyborczej. Wówczas wszyscy mówili, że to był budżet tylko na potrzeby kampanii wyborczej. Natomiast dzisiaj udowadniamy po raz kolejny, że naszą najważniejszą cechą w rządzeniu jest dotrzymywanie słowa, i że nic nie robimy tylko pod wybory. One są okazją, żeby prezentować dobre pomysły i rozwiązania. Takim rozwiązaniem był m.in. przedstawiony jesienią ubiegłego roku budżet, który dzisiaj Sejm uchwala – powiedział Daniel Milewski, poseł PiS.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że budżet na 2020 r. spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów według metodyki unijnej niższego niż 3 proc. PKB.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu. Ten może wnieść do niej poprawki, ale nie może podjąć uchwały o odrzuceniu budżetu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl