fot. PAP

Sejm powstrzymuje proces dekomunizacji Polski?

Proces dekomunizacji Polski stoi w miejscu, bo Sejm przedłuża prace w tej sprawie. Napisał dziś jeden z dzienników.

Według IPN, w Polsce jest od 1200 do 1400 komunistycznych symboli. Jak podaje gazeta, w spisie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest ok. 300 pomników, obelisków i tablic. Pozostałe to głównie komunistyczni patroni ulic i placów.

Problem ze zmianą nazw ulic związany jest z kosztami, jakie muszą ponieść mieszkańcy. Chodzi m.in. o wymianę dokumentów, a w przypadku firm zlokalizowanych na takiej ulicy – zmiany reklam i pieczątek. Tak wypowiadają się m.in. niektórzy politycy koalicji rządzącej.

Jednak część kosztów mogłoby ponieść państwo, ale prace nad projektami w tej sprawie na razie stoją w miejscu.

Senator Robert Mamątow podkreśla, że prace nad ustawą były burzliwe, pomimo tego Senat przyjął i przekazał projekt do Sejmu – na razie bez większego oddźwięku.

– W Senacie przyjęli ją jednogłośnie i ta ustawa została przekazana do Sejmu. Myślałem, że będę sprawozdawcą w Sejmie, ale niestety został wyznaczony senator, który był przeciwko tej ustawie w komisjach. Mam nadzieję, że jak już jest przedstawicielem Senatu i Senat ma takie stanowisko – że ta ustawa ma wejść – to będzie takie prezentował. Nie mniej, ta ustawa trafiła w Sejmie do marszałek i ona tam jest. Od 2012 roku czy 2013 roku leży w biurze. Ona ją zatrzymała i taka jest prawda. Nie wiem, jak to wygląda w tej chwili w komisjach w Sejmie – mówił senator Robert Mamątow.

Posłowie i senatorowie wskazują, że dla zakończenia procesu rozpoczętego w 1980 r. Sejm powinien jeszcze w tej kadencji przyjąć stosowną ustawę.

RIRM

drukuj