Ustawa o policji przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął ustawę o policji, która reguluję zasady prowadzenia kontroli operacyjnych przez służby. Projekt krytykowała cała opozycja. Ustawa realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., którego nie wykonała Platforma Obywatelska. Zakwestionowane przepisy przestaną obowiązywać w lutym. [Zobacz jak głosowali posłowie]

PO i Nowoczesna podnoszą, że ustawa daje służbom nieograniczoną możliwość pozyskiwania przez służby prywatnych informacji pochodzących z internetu.

Domagali się doprecyzowania definicji danych internetowych.

Minister Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych, zapewnił, że służby nie będą mogły pobierać żadnej korespondencji.

– Nie kłamcie! Nowe dane, które dotychczas były niezbierane, w tej ustawie się nie znajdują. Nie ma żadnego rozszerzenia kompetencji służb w tym zakresie – nawet o milimetr. Wprowadzamy tylko i wyłącznie lepszą społeczną i sądową kontrolę nad pobieraniem tych danych. Wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zlekceważyliście. Nie ma także w tej ustawie żadnych przepisów pozwalających o 6. rano wchodzić do domu internauty za to, że prowadzi stronę niechętną rządowi – mówił minister.

W myśl ustawy łączny okres kontroli nie może przekroczyć 18 miesięcy. Nowela przewiduje także niszczenie danych zbędnych dla postępowania.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl