fot. Tomasz Strąg

Szef MSWiA: projekt „ustawy dezubekizacyjnej” sprawiedliwy i oczekiwany

Projekt „ustawy dezubekizacyjnej” zadośćuczyni w końcu zasadzie sprawiedliwości oraz oczekiwaniom społecznym – mówił w piątek w Sejmie szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przedstawiając projekt obniżający świadczenia ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

Według rządowego projektu nowelizacji świadczenia te sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.

„Projekt po ponad ćwierćwieczu zadośćuczyni w końcu zasadzie sprawiedliwości oraz oczekiwaniom społecznym. Niegodne i niesprawiedliwe jest, aby funkcjonariusze komunistycznego aparatu represji z okresu PRL wciąż cieszyli się w niepodległej Polsce przywilejami emerytalno-rentowymi, o których jedynie pomarzyć mogą ich ofiary” – powiedział Błaszczak.

„Chodzi o osoby walczące o wolność i z tego tytułu represjonowane przez obecnych beneficjentów systemu emerytalno-rentowego służb mundurowych” – dodał minister.

Jak podkreślił, projekt ma na celu wprowadzenie rozwiązań zapewniających zniesienie przywilejów emerytalnych w pełniejszym zakresie niż ustawa z 2009 r.

„Po 2009 r. mieliśmy do czynienia ze skutecznymi niestety próbami obchodzenia prawa. Ustawa przewidywała tylko obniżenie emerytur. W związku z tym funkcjonariusze SB przechodzili renty. Ustawa z 2009 r. zawierała dużo węższy katalog osób i stanowisk kwalifikowanych jako stanowiska SB” – powiedział Błaszczak.

W 2009 r. uchwalona z inicjatywy PO tzw. ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury ok. 25 tys. osób z cywilnych służb specjalnych PRL i dziewięciu członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (w tym gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu). Od początku 2010 r. oficerowie służb PRL dostają niższe świadczenia – obliczane według wskaźnika w wysokości nie 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 – jak wcześniej, lecz 0,7 proc. (przelicznik zwykłej emerytury to 1,3).

PAP/RIRM

drukuj