Sejm uchwalił nową ustawę o TK

Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym opartą na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości; teraz trafi ona do Senatu. Za ustawą głosowało 238 posłów, przeciw było 173, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Sejm nie uwzględnił wniosku o odrzucenie ustawy w całości, odrzucił także 44 poprawki zgłoszone w drugim czytaniu przez kluby: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Głosowania dotyczące ustawy trwały ponad dwie i pół godziny, posłowie opozycji zadawali liczne pytania i krytykowali zapisy ustawy. Sprawozdawca sejmowej komisji sprawiedliwości poseł PiS Bartłomiej Wróblewski podkreślał, że ustawa kończy okres niepewności.

­- Ze strony przedstawicieli tej najbardziej nieprzejrzanej opozycji padały oskarżenia, że ustawa żadnego problemu nie rozwiązuje. Ona rozwiązuje najważniejszy i bieżący problem, mianowicie taki, że usuwa stan niepewności prawnej. Istnieją w tym momencie dwa stanowiska dotyczące tego, co robi Trybunał. Jedni uważają, że wydaje stanowiska, inni uważają, że orzeka. To jest kwestia faktów, a nie opinii. Ta ustawa ten okres niepewności definitywnie kończy. Nikt nie będzie kwestionował podstawy prawnej działania Trybunału – tłumaczył Bartłomiej Wróblewski.

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości.

Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu Prezydenta RP, zgodność z Konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe.

                                                                                                       RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl