fot. pixabay.com

Sejm opowiedział się za rozszerzeniem NATO o Szwecję i Finlandię

Sejm przyjął obie ustawy, w których wyrażona została zgoda na ratyfikację przez prezydenta akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Teraz ustawy trafią do Senatu.

Posłowie byli jednogłośni w głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO. W sprawie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego Finlandii „za” było 440 posłów, Jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Jak mówiła Barbara Bartuś, poseł Prawa i Sprawiedliwości, przystąpienie Szwecji do NATO powinno sprzyjać otwartości na nowe inicjatywy polityczne i wzmacnianiu tych, które już funkcjonują.

– Akcesja Królestwa Szwecji do NATO w sposób znaczący podniesie poziom bezpieczeństwa w regionie Morza Północnego, stanowiąc korzystną zmianę środowiska bezpieczeństwa wokół naszego kraju, sprzyjając bezpieczeństwu i rozwojowi RP. Jednocześnie poszerzy to możliwości politycznej i gospodarczej współpracy bilateralnej – komentowała Barbara Bartuś.

Wejście Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego poprawi znacząco poziom bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

– Morze Bałtyckie stanie się – z wyjątkiem enklawy kaliningradzkiej – praktycznie wyłącznym akwenem wewnętrznym państw NATO. To sprzyja również zwiększeniu bezpieczeństwa naszego państwa – dodał Władysław Teofil Bartoszewski, poseł z Koalicji Polskiej.

Wejście do Sojuszu zarówno Szwecji, jak i Finlandii oznacza wzmocnienie militarne.

– Współpraca RP z tymi krajami w sferze wojskowej już jest. Te kraje już w tej chwili mają siły zbrojne z państwami Sojuszu, już uczestniczą w szkoleniach, manewrach, wielu przedsięwzięciach wojskowych, także z udziałem sił zbrojnych – zaznaczył Piotra Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego, każde państwo członkowskie musi wyrazić na to zgodę. Do tej pory akcesję Szwecji i Finlandii do NATO ratyfikowały: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. We wtorek ambasadorowie krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl