Sejm: Komisja Gospodarki i Rozwoju zajmuje się sprawą nieprawidłowości i wyłudzeń z GetBack

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju zajmuje się dziś sprawą dotyczącą nieprawidłowości i wyłudzeń z GetBack. Na posiedzenie przybyła m.in wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska, która mówi o działaniach UOKiK w związku z aferą GetBack oraz o jego kompetencjach w przypadku takich afer.

Artiom Bujan, prezes zarządu Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack, podkreślał przed posiedzeniem komisji, że konsumentom zależy na tym, aby UOKiK wydał orzeczenie stwierdzające naruszenie ich interesów, jeśli chodzi o oferowanie obligacji GetBack.

– To jest nam potrzebne. W sytuacji, jeżeli trzeba będzie dochodzić roszczeń, to możemy wtedy takie orzeczenie wykorzystywać, że rzeczywiście ogólna praktyka w Polsce była taka, a nie inna, w wyniku której osoby stawały się posiadaczem tej obligacji. UOKiK na chwilę obecną na pewno gromadzi jeszcze te zawiadomienia, bo zawiadomienia spływają, to jest względnie sprawa świeża. Zawiadomienia jeszcze od konsumentów spływają do urzędu. Pewnie prowadzi postępowanie wyjaśniające, być może wspólnie z prokuraturą i innymi urzędami, gromadzi materiał. Jeżeli stwierdzi, że były nieprawidłowości na etapie oferowania, konsumenci byli wprowadzani w błąd (…), to wtedy wyda stosowne orzeczenie. To orzeczenie każdy z konsumentów będzie mógł wykorzystywać w swojej sprawie, żeby dochodzić roszczeń od tych pośredników, dzięki – niestety -którym ludzie weszli w posiadanie tego „GetBacka” – powiedział Artiom Bujan.

Do tej pory w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości i wyłudzeń z GetBack CBA zatrzymało 12 osób. Prokuratura ogłosiła dla nich zarzuty. Osiem z nich na wniosek prokuratorów decyzją sądu pozostaje w areszcie.

Głównym podejrzanym w tej sprawie jest zatrzymany przez CBA na lotnisku w Warszawie b. prezes GetBack Konrad K.

W śledztwie ujawniono i zabezpieczono majątek należący do podejrzanych. Łączna jego wartość to prawie 80 mln zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl