fot. PAP/Tomasz Gzell

Ustawa antylichwiarska została przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął ustawę antylichwiarską. Przewiduje ona  określenie maksymalnych kosztów pozaodsetkowych pożyczek, obniżenie tych kosztów dla kredytów konsumenckich, zapobieganie „rolowaniu kredytów” oraz nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi.

Ustawę o zmianie przepisów „w celu przeciwdziałania lichwie” przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Szef resortu sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, wskazał na konferencji w Sejmie, że przyjęcie ustawy to dobra wiadomość dla Polaków, którzy zaciągają pożyczki  w firmach pożyczkowych.

– Ustawa, która została przyjęta w Sejmie, a którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, kładzie kres wykorzystywaniu ludzkich dramatów i tragedii osób zmuszonych sytuacją życiową do zaciągnięcia pożyczek na bardzo niekorzystnych warunkach, gdzie drobnym druczkiem ukryte są liczne zobowiązania sprawiające, że koszt spłaty takiej pożyczki wielokrotnie przewyższa kwotę, którą te osoby otrzymały. W tym sensie możemy powiedzieć, iż dzisiaj sprawiedliwość i uczciwość zatriumfowały. Mamy nadzieję, że taki będzie dalszy tok pracy nad ustawą w Senacie – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Resort sprawiedliwości zapowiedział, że będzie chciał  rozszerzyć ustawę także na rolników i przedsiębiorców. W tym celu powstanie nowy projekt.

Sejm już w ubiegłej kadencji zajmował się projektem ustawy mającym skutecznie zwalczać patologiczne pożyczki o charakterze lichwiarskim. Wówczas jednak nie udało się zakończyć prac nad tamtymi propozycjami z powodu zakończenia kadencji parlamentu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl