fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm nie zajmie się projektem zmian w ustawie o KRS

Sejm nie zajmie się na obecnym posiedzeniu projektem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa ani projektem noweli Prawa o ustroju sądów powszechnych. O skreśleniu tych punktów z porządku obrad poinformował dziś na początku posiedzenia marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić wyrok w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 2011 r. o zasadach wyboru sędziów do Rady. Wniosek do TK o uznanie tych regulacji za niekonstytucyjne złożył Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Według wniosku Zbigniewa Ziobry, obecna ustawa o KRS m.in. ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do Rady, gdyż stawia w uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji oraz bezpodstawnie różnicuje charakter kadencji sędziów-członków KRS i parlamentarzystów-członków KRS.

8 czerwca – wbrew zapowiedziom – Sejm nie głosował nad uchwaleniem nowelizacji ustawy o KRS oraz Prawa o ustroju sadów powszechnych. Oba projekty – które miały przejść do etapu trzecich czytań – spadły wtedy z porządku głosowań. O przesunięcie głosowań minister Ziobro zwracał się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Głosowania nad tymi projektami były w porządku obrad zaplanowanego na 20-22 czerwca posiedzenia Sejmu.

PAP/RIRM

drukuj