fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm: trwają prace nad ustawą o GMO

Robimy wszystko, aby Polska była krajem, w którym nie będzie możliwości legalnego uprawiania roślin genetycznie zmodyfikowanych – zapewnia poseł Jan Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

W sejmie trwają prace nad ustawą o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. W tym tygodniu za projektem opowiedziały się połączone komisje rolnictwa i środowiska.

Przepisy krytykują rolnicy i organizacje ekologiczne. W ich ocenie ustawa dopuszcza uprawę GMO. Daje możliwość tworzenia specjalnych stref upraw takich roślin. [czytaj więcej]

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski podkreśla, że wprowadzane są rozwiązania, które zabezpieczają Polskę przed GMO.

– Jest tworzony rejestr roślin  GMO potencjalnie uprawianych w Polsce.  (…) Ja nie wiem, jakie musiałyby zaistnieć okoliczności, żeby ktoś mógł się do tego rejestru wpisać. 30 km od tego pola, na którym ktoś chciałby uprawiać GMO, wszyscy musieliby wyrazić na to zgodę – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Poza tym, zgodnie z propozycjami zawartymi w ustawie, za uprawę roślin modyfikowanych genetycznie będą groziły kary. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że dotychczas nie było żadnych zakazów prawnych dot. uprawiania GMO.

RIRM

drukuj