By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

Przed Sejmem trwa protest „Stop segregacji sanitarnej”

Pod hasłem „Stop segregacji sanitarnej” przed Sejmem odbywa się dziś manifestacja przeciwko rządowym planom dotyczącym walki z pandemią. Protest ma związek m.in. z projektem noweli ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Mowa o druku o numerze 1449. Projekt zakłada m.in. 30-dniowe kwarantanny dla osób, które odmówią poddania się testom na COVID-19 i wysokie kary pieniężne za niepodanie informacji o podejrzanych o zakażenie. Obawy budzą też propozycje umożliwiające pracodawcom przesuwanie pracowników na inne stanowiska lub bezpłatne urlopy, jeśli nie są zaszczepieni.

Rozwiązania krytykował w Radiu Maryja epidemiolog, Zbigniew Hałat. W jego ocenie to „pseudosanitaryzm”. [czytaj więcej] 

– Sprawy sanitarne są oparte o doświadczenie ludzkości i naukę, a pseudosanitarne o propagandę i marketing producentów szczepionek. Jeśli chodzi o efekty, kiedy w przypadku procedowania ustawy 1449 pseudoinspektor sanitarny zarządzi na zasadzie pseudosanitaryzmu komuś siedzenie w areszcie domowym do końca życia, to wszyscy, którzy do tej pory nie byli otrzeźwieni tym, co widzą, staną w obliczu tego, że nie będą mogli wejść do sklepu spożywczego czy restauracji – mówił dr Zbigniew Hałat.

Projekt o numerze 1449 miał być rozpatrywany na obecnym posiedzeniu Sejmu. Ostatecznie nie ujęto go jednak w harmonogramie prac. Manifestacja pod hasłem „Stop segregacji sanitarnej” nie została mimo to odwołana.

RIRM

drukuj