fot. pixabay.com

W Sejmie ruszyły prace nad ustawą umożliwiającą budowę domów do 70 m2 bez zezwolenia

Nad projektem umożliwiającą budowę domów do 70 m2 bez zezwolenia przygotowanym przez resort rozwoju pracują Sejmowa Komisja Infrastruktury oraz Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Budowa domów do 70 m2 bez konieczności pozwolenia na budowę to jeden z priorytetowych projektów zaplanowanych do uchwalenia w ramach programu Polski Ład. Projektowana nowelizacja Prawa budowlanego umożliwi budowę domów do 70 m2 bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Zgodnie z projektem jeden budynek może powstać na działce o powierzchni co najmniej 1000 m2. Ma to zablokować korzystanie z rozwiązań przez deweloperów. Piotr Uściński, wiceminister rozwoju odpowiedzialny za sprawy mieszkalnictwa, wskazuje, że na te rozwiązania czeka wielu obywateli, którzy do tej pory musieli odkładać plany o posiadaniu własnego domu.

– Liczę na to, że parlament szybko przeprowadzi tę ustawę. To jest krótka i prosta ustawa, która upraszcza wydawanie warunków zabudowy, bo do kilku tygodni skraca warunki zabudowy, upraszcza proces zgłoszenia i rozpoczęcia budowy. Liczę na to, że pozytywne zmiany dla obywateli parlament szybko przeprowadzi, Sejm być może już na najbliższym posiedzeniu. Mam nadzieję, że Senat również zaakceptuje ustawę bez zbędnej zwłoki. Liczę na to, że jeszcze w tym roku przepisy wejdą w życie – powiedział Piotr Uściński.

Popyt na nieruchomości (mimo pandemii) nie maleje. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w ubiegłym roku wydano ok. 106,5 tys. pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, przyjęto 1,9 tys. zgłoszeń budowy takich budynków, a oddano ich ok. 97,7 tys.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj