fot. PAP/Marcin Obara

Sejm zajmie się w środę nowymi przepisami, które mają ułatwić walkę z koronawirusem

Dopiero w środę Sejm zajmie się nowymi przepisami, które mają ułatwić walkę z koronawirusem. Przez nieobecność posłów Zjednoczonej Prawicy, opozycji udało się przegłosować wniosek o przerwę w obradach.

Sejm miał we wtorek wysłuchać informacji premiera o aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Posłowie mieli też rozpocząć prace nad nowymi przepisami, które mają ułatwić walkę z koronawirusem. Koalicja Obywatelska złożyła jednak wniosek o odroczenie obrad.

– Wczoraj o godz. 18.00 wpłynął projekt ustawy, który liczy 45 stron. Rozmawiamy o jednej z najpoważniejszych spraw, właściwiej najpoważniejszej, czyli o kwestii COVID-19 i w tej ustawie są oczywiste buble – powiedział Cezary Tomczyk, szef klubu parlamentarnego KO.

Wniosek opozycji o przerwę został przyjęty, ponieważ w głosowaniu nie wzięło udziału 28 posłów Zjednoczonej Prawicy. Nie głosowali m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

– Rozumiem, że zwolennicy obstrukcji sejmowej i odwlekania ustawy, na którą czekają Polacy, zwyciężyli – mówił po głosowaniu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu.

Obrady przeniesiono na środę. Politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiadają szereg poprawek.

– Chcemy ustawy, która będzie skonsultowana, w której nie będzie błędów. Musimy tę sprawę potraktować naprawdę poważnie, bo Polacy oczekują od nas mądrego, dobrego prawa – wskazała Małgorzata Kidawa-Błońska z KO, wicemarszałek Sejmu.

Zmian w ustawie chce też Lewica i Polskie Stronnictwo Ludowe. Lider Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, mimo że poparł wniosek o przerwę, domagał się informacji premiera.

– Nie marnujmy tego czasu – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

W walce z pandemią liczy się czas. Nie powinniśmy go marnować – przekonują politycy Zjednoczonej Prawicy. Nowe przepisy mają m.in. ułatwić pracę medykom, zwalniając ich z odpowiedzialności prawnej za nieumyślne błędy. Osoby skierowane do walki z pandemią otrzymają też wyższe wynagrodzenia – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości, Robert Gontarz.

– Gdyby zechcieli udzielać pomocy w związku z pandemią koronawirusa chorym na koronawirusa, otrzymaliby 100 proc. dodatku do swojego wynagrodzenia. Gdyby zostali skierowani chociażby na kwarantannę, otrzymywaliby 100 proc. swojego wynagrodzenia. Tego nie chciała przyjąć totalna opozycja – podkreślił Robert Gontarz.

Szybkie zmiany są potrzebne – mówił dr Andrzej Zapaśnik, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, kierownik przychodni Baltimed w Gdańsku.

– Przez okres wakacyjny została uśpiona czujność decydentów i brak przewidywalności – wskazał dr Andrzej Zapaśnik.

Dlatego to nie jest czas na polityczne przepychanki – zauważyła dr Lucyna Kulińska, politolog.

– Teraz to nie jest najlepszy moment na to, aby zacząć rozliczać, ponieważ wtedy, kiedy to wszystko ustanie, wtedy będziemy mogli ocenić – podkreśliła dr Lucyna Kulińska.

We wtorek odnotowano kolejną wysoką liczbę zakażeń koronawirusem. Wynik pozytywny otrzymało 9291 osób.

Do walki z pandemią rząd angażuje żołnierzy po przeszkoleniu medycznym. Wojskowi będą m.in. pobierać wymazy. Dzięki temu odciążą medyków, którzy będą mogli zajmować się chorymi.

„Mamy do czynienia z uwolnieniem tysięcy ludzi, którzy mogą wykonywać czynności charakterystyczne dla służby zdrowia. Wydajność punktów pobrań jest bardzo wysoka – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1318590454221459463

Wojsko będzie też odpowiedzialne za budowę szpitali polowych. Jeden z nich już powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie. Mają one być zabezpieczeniem na wypadek wzrostu zachorowań. Tymczasem minister rodziny Marlena Maląg apeluje do seniorów o pozostanie z domach.

– Zdając egzamin z międzypokoleniowej solidarności zadbamy o to, abyście mieli Państwo dostarczone do domów artykuły potrzebne do bieżącego życia i funkcjonowania – zaznaczyła min. Marlena Maląg.

Kluczowe jest też zachowywanie dystansu, częste mycie i dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczek. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl