fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejmowa komisja w pierwszym czytaniu za projektem ustawy o elektronicznym fakturowaniu

Sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju podczas poniedziałkowego posiedzenia opowiedziała się za projektem ustawy o elektronicznym fakturowaniu. Projekt został skierowany do drugiego czytania.

Podczas obrad komisji naniesiono poprawki o charakterze legislacyjnym.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński przedstawiając projekt powiedział, że celem zmian jest dalsze rozwijanie gospodarki cyfrowej, ograniczenie używania papieru, a także oszczędności czasu i pieniędzy dla przedsiębiorców, instytucji publicznych.

Dodał, że od 18 kwietnia 2019 r. zamawiający muszą być przygotowani na odbiór faktury w postaci dokumentu elektronicznego o określonej przepisami w strukturze.

„Faktury elektroniczne dla zamówień publicznych będą miały odpowiednich format, co daje możliwość automatycznego ich przetwarzania i przesyłania przez systemy informatyczne, w przeciwieństwie do faktur w formacie PDF czy papierowych, które wymagają ręcznego wprowadzania danych do systemów księgowych” – powiedział Tadeusz Kościński.

Zdaniem wiceministra korzyści z e-fakturowania to zmniejszenie liczby: zatorów płatniczych oraz błędnych i fałszywych faktur w obiegu.

„Dzięki ujednoliceniu norm, stworzeniu standardu możliwe będzie zminimalizowanie przeszkód w handlu i zmniejszenie kosztów obsługi zamówień publicznych. Redukcja kosztów fakturowania i przetwarzania danych oraz zwiększenia szans udziału polskich firm w transgenicznym rynku zamówień publicznych i obrocie gospodarczym w Unii Europejskiej” – stwierdził Tadeusz Kościński.

PAP/RIRM

drukuj