fot. PAP/Adam Warżawa

Przyszłość nowelizacji Kodeksu wyborczego

Senatorowie debatują nad nowelizacją Kodeksu wyborczego. Zmiany, które zaproponował Sejm, krytykuje opozycja.

Zmiany w Kodeksie wyborczych mają między innymi zwiększyć dostępność mieszkańców wsi do komisji wyborczych – przekonywała senator Maria Koc z Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie może być tak, że mieszkańcy małej miejscowości z tego powodu, iż do lokalu wyborczego mają daleko, nie mogą oddać głosu – mówiła senator Maria Koc.

Z nowelizowanym Kodeksie chodzi też o wprowadzenie zmian w sposobie liczenia głosów w komisjach. Opozycja chce odrzucić nowelizację.

Senator Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że regulacje są wprowadzane zbyt późno.

– Trybunał Konstytucyjny podkreślał w wyrokach, że swoistym minimum minimorum powinno być uchwalenie istotnych zmian w prawie wyborczym co najmniej na sześć miesięcy przed kolejnymi wyborami, ale nie tylko rozumianymi jako sam akt głosowania, ale jako całość czynności objętych tzw. kalendarzem wyborczym – akcentował senator Krzysztof Kwiatkowski.

Ostateczny termin zmian w Kodeksie wyborczym, według senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, upłynął w połowie lutego.

Prawo i Sprawiedliwość przypomniało w odpowiedzi, że koalicja PO-PSL w 2011 roku tuż przed wyborami do parlamentu zmieniła okręgi wyborcze do Senatu.

– To była zmiana, która mogła wpłynąć na wynik wyborów. Zmiany, które teraz proponujemy, to są zmiany o charakterze organizacyjnym, a nie merytorycznym – podsumowała senator Maria Koc.

Opozycja przekonuje od dłuższego czasu, że zmiany w prawie wyborczym są przygotowane pod partię rządzącą, bo to mieszkańcy wsi są główną siłą wyborczą dla Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele PO, PSL i Lewicy chcą między innymi wydłużyć czas otwarcia lokali wyborczych, co jest korzystne dla mieszkańców dużych miast.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl